Akromegalia

Akromegalia należy do chorób hormonalnych i spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu – somatotropiny.  Najczęściej chorują na nią osoby dorosłe, które okres wzrostu mają już za sobą. Jeżeli hormon wzrostu jest produkowany w nadmiarze u dzieci, powoduje w tym przypadku chorobę o nazwie gigantyzm, która w odróżnieniu od akromegalii dotyczy wzrostu kości długich.

krzyzSomatotropina, która produkowana jest w nadmiarze, wydzielana jest przez przysadkę mózgową.

Najczęstszymi objawami akromegalii jest powiększenie dłoni i stóp. Na zdjęciu rentgenowskim dłoni chorego można zaobserwować poszerzenie podstawy paliczków dalszych dłoni, natomiast na najbliższych widoczne są wyrostki. Kolejnymi objawami jest powiększona czaszka (bardziej rozrośnięta część twarzowa, wydatne łuki brwiowe), język, co doprowadza do zniekształceń w mowie.

Diagnostyka choroby następuje na podstawie podwyższonego hormonu wzrostu we krwi. Jeżeli zdrowemu człowiekowi podamy glukozę, hormon wzrostu ulega spadkowi, natomiast w przypadku chorego na akromegalię, hormon ten nie spada, pozostaje na wysokim, nienaturalnym poziomie.

Leczenie akromegalii może odbywać w różnoraki sposób. Jeżeli, pacjent sobie tego zażyczy, można usunąć operacyjnie gruczolaka, będącego przyczyną choroby. Jednak, znane są również inne metody lecznicze. Można stosować rentgenoterapię w okolicach podwzgórzowo – przysadkowych lub implantację izotopów promieniotwórczych do przestrzeni wewnątrz sidła tureckiego. W zastosowaniu jest również metoda, należąca do neurochirurgicznych, a polegająca na usunięciu łyżeczką gruczolaka poprzez zatokę klinową, ewentualnie przez kość czołową. Metoda ta ma najczęstsze zastosowanie, wówczas, gdy guz rozprzestrzenia się w okolicach nerwów wzrokowych.