Andropauza

Andropauza jest procesem równoległym do kobiecej – menopauzy. Dotyczy mężczyzn w wieku od czterdziestego roku życia. Jednak w odróżnieniu od kobiet nie przebiega tak gwałtownie i swym zakresem czasowym obejmuje wiek samca do pięćdziesięciu pięciu lat. chorobaAndropauza polega głównie na stopniowym spadku poziomu hormonów w organizmie, głównie testosteronu, co jest ściśle związane ze starzeniem się organizmu mężczyzny.

Objawami towarzyszącymi jest obniżenie chęci na zbliżenia, apatia, zmęczenie, brak energii, bezsenność, brak apetytu, drażliwość, odczuwanie lęku, zaburzenia koncentracji, pamięci, stany depresyjne, uderzenia gorąca, nierównomierne bicie serca, nadpotliwość, otyłość, nadciśnienie tętnicze, łysienie, obniżenie aktywności fizycznej, osteoporoza. Stany depresyjne i lękowe mają nierozerwalne połączenie z zaburzeniami podczas zbliżeń płciowych: dotyczy to problemów z erekcją, szerzącą się impotencją, brakiem odczuwania podniecenia, a co za tym idzie brak odczuwania zadowolenia z życia seksualnego. Można zauważyć, iż objawy andropauzy podzielone są na te fizyczne (przykładowo łysienie, zaburzenia erekcji) oraz psychiczne (możliwe stany depresyjne). Specjalistami w leczeniu są endokrynolodzy, urolodzy, androlodzy. Jednak, przy słabym samopoczuciu psychicznym, niezbędna jest konsultacja psychologa lub psychiatry.

Terapia hormonalna polega na przyjmowaniu przez chorego tabletek, plastrów lub wstrzyknięć do mięśni. Jednak przed jej wprowadzeniem, lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, dotyczących co najmniej wykluczenie chorób gruczołu krokowego, gdyż stosowanie dawek testosteronu może nasilić objawy innych chorób. Wielu mężczyzn wstydzi się wybrać do lekarza, uważając andropauzę za przypadłość, która musi nastąpić, ze względu na upływ czasu, starzenie się, jednak wprowadzenie terapii hormonalnej, pozwoli, co najmniej zmniejszyć objawy towarzyszące, a lekarze gwarantują całkowite wyleczenie. Kuracji hormonalnej powinna towarzyszyć odpowiednio zbilansowana dieta, której podstawą powinno być ograniczenie tłustych potraw. Bogata natomiast powinna być w witaminę C i kwas foliowy, gdyż te mikroelementy w korzystny sposób wpływają na potencję.

Andropauza, znana jest również pod pojęciem przekwitania męskiego. Jest to trudny okres w życiu mężczyzny, głównie z uwagi na obniżenie i zanik odczuwania popędu seksualnego, dotyczy to mężczyzn po 50. roku życia.

Główną przyczyną występowania andropauzy u mężczyzn, jest niedobór androgenów.

Objawy dotyczące andropauzy dotyczą sfery fizycznej człowieka, fizykalnej i psychicznej oraz seksualnej. Zmianie ulega masa ciała mężczyzny: zmniejszenie masy mięśniowej na rzez przyrostu tkanki tłuszczowej, pojawiają się bóle ciała, osłabieniu ulega odporność, mogą pojawić się dolegliwości nadciśnienia tętniczego, osteopenii, zaburzenia snu i apetytu.

Objawy dotyczące sfery psychicznej chorego, uzewnętrzniają się poprzez wahania nastroju, nadpobudliwość, drażliwość, nerwowość, zaburzenia w skupieniu uwagi, problemy z pamięcią. Jednak objawy na tle seksualnym są często najbardziej dotkliwymi dla mężczyzn (spadek libido, zaburzenia erekcji, brak satysfakcji z życia seksualnego).

Leczenie andropauzy, uzależnione jest w dużym stopniu od organizmu człowieka. Może ono przebiegać za pomocą przyjmowania leków farmakologicznych lub poprzez zmianę stylu życia.

Przyjmowanie leków farmakologicznych, polega głównie na łykaniu leków z grupy leków hormonalnych – uzupełnianie obniżonego poziomu męskich hormonów (głównie testosteronu). W tym przypadku już po kilku tygodniach przyjmowania leków, można zauważyć poprawę

Ważnym, w łagodzeniu skutków i objawów jest duża dawka ruchu, zmiana stylu życia z siedzącego na aktywny oraz sposobu żywienia, unikania tłustych i smażonych potraw, alkoholu, papierosów. Zmiana stylu życia pozwoli na pewno opóźnić różnego rodzaju procesy starzenia, nie tylko te związane z andropauzą.