Anemia

Anemia, w teorii medycyny, znana jest również pod nazwą niedokrwistości. Główny aspekt choroby, polega na nie dostatecznym przyswajaniu z przewodu pokarmowego witaminy B12.

doktor2Taka przypadłość pojawia się wówczas, gdy w organizmie występuje niedostateczna ilość czerwonych krwinek, zwanych erytrocytami.

Skąd jednak, zbyt mała ilość tych krwinek w organizmie ludzkim? Bierze to swoje źródło w złym wytwarzaniu krwinek czerwonych w szpiku kostnym, zbyt wczesnego ich niszczenia, także w wyniku zbyt krótkiego czasu życia wadliwych erytrocytów. Dzieje się tak za przyczyną niedoborów kwasu foliowego lub witaminy B12.

Niedobory witaminy B12, spowodowane są niedostarczaniem lub zbyt małym dostarczaniem jej w pokarmie, co może być spowodowane stosowaniem diety wegetariańskiej.

Ponadto niedobór witaminy B12, może być również spowodowany problemami z wchłanianiem jej w jelicie lub żołądku, również w wyniku zakażenia bruzdogłowcem szerokim.

Objawami choroby, są z reguły słabnięcie mięśni, odczuwanie mrowienia w rękach i stopach, problemy z chodzeniem, nudności, wymioty, obniżenie apetytu, spadek masy ciała, podrażnienie, nerwowość, szybka tendencja do męczenia się, brak energii, apatyczność, biegunka, tachykardia.

Objawy nie są bardzo charakterystycznymi, dla danej choroby. Wielokrotnie mogą snuć podejrzenia dotyczące innych chorób.

Rozpoznanie choroby, powinno nastąpić na skutek szeregu badań lekarskich. Pierwszym z nich jest zwykłe badanie krwi, do kolejnych należy przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, badania fizykalne. Dodatkowym badaniem, jest test Schellinga.

Leki powinny zostać ustalone indywidualnie do każdego pacjenta. W momencie ich ustalania, powinny zostać wzięte pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia pacjenta, opinie, preferencje, możliwość wystąpienia uczuleń na niektóre leki, tolerancję do konkretnych procedur i terapii.

W zależności od przyczyn, leczenie powinno obejmować uzupełnianie niedoborów witaminy B 12 lub kwasu foliowego. Jednak nie można żadnych działań podejmować bez wiedzy lekarskiej.