Arrythmia

Arrythmia dotyczy mięśnia sercowego i objawia się pojawieniem się nieregularności w jego pracy. Może to dotyczyć przyspieszenia, zwolnienia lub innych nieregularności, jednak nie można lekceważyć żadnych zmian w pracy serca, gdyż zagrażać to może nawet życiu chorego.

choroby-sercaOwe nieregularności w pracy serca mogą występować okresowo, ale też zdarzają się długotrwałe zaburzenia. Niestety wraz z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się arrythmii.

Owe nierówne odstępy czasowe między uderzeniami serca są najbardziej dla arrythmii charakterystyczne. Pojawić się mogą z różnych powodów. Jednym z nich są zaburzenia powstawania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez wyspecjalizowane do tego komórki serca. Inne przyczyny to niedokrwienie serca wywołane chorobą niedokrwienną, choroba zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, czy też zwyrodnienie mięśnia sercowego. Do arrythmii może dojść też wskutek przedawkowania niektórych leków lub podczas występowania w organizmie tocznia.

Skutek zaburzeń akcji serca, czy to przyspieszenia, czy zwolnienia jego rytmu, dotyczy zawsze całego organizmu i może powodować różne dolegliwości. Jedną z nich jest kołatanie serca, inną kłucie w klatce piersiowej i duszności, ale może dojść też do zatrzymania pracy serca. Zdarza się jednak tak, że arrythmia nie powoduje żadnych dolegliwości i wtedy trudno ją zdiagnozować.

W celu wyleczenia arrythmii istotne jest znalezienie przyczyn choroby serca.

Poprzedza je badanie lekarskie oraz szereg badań obrazowych typu EKG, RTG klatki piersiowej, czy echo serca. Podejrzenie choroby serca, której arrythmia jest skutkiem, wywołuje konieczność badania dodatkowego, typu test wysiłkowy, czy koronarografia. Rodzaj zaburzenia pracy serca i pojawiające się dolegliwości są parametrami decydującymi o wdrożonym toku leczenia. Niezwykle istotna jest także zmiana trybu życia na bardziej prozdrowotny. Zabiegowe metody leczenia arrythmii to przede wszystkim operacja zastawek, kardiowersja elektryczna, czy wszczepienie rozrusznika serca.