Athaeroma

Jest to zmiana inaczej nazywana cystą lub kaszakiem. Dotyczy ona warstw skóry twarzy, karku, pachwin, w których dochodzi do nadmiernego gromadzenia się łoju i zapychania gruczołu łojowego martwymi warstwami naskórka oraz innymi elementami gruczołów łojowych.

doktorZmiana ma początkowo kształt niewielkiego, kilkumilimetrowego guzka, a następnie przechodzi do kilkucentymetrowego, kulistego guzka wypełnionego substancjami łojowatymi i zawierająca elementy mieszka włosowego, a na zewnątrz pokryta jest delikatną skórą, która może pękać i wtedy sączy się z niej treść ropna.

 

Guz należy do łagodnych zmian o charakterze torbieli i dotyka najczęściej osób młodych, chociaż pojawia się też u osób starszych.

Jego kolor jest białawy lub żółty, dlatego łatwo rozpoznać athaeromę. Bezbolesność zmiany sprawia, iż chory nie udaje się do lekarza w odpowiednim czasie. Ból cysty oraz zmiana jej zabarwienia, czy też pojawienie się plam wokoło niej, wywołane są najczęściej wtórnym zakażeniem zmiany. Wtedy konieczne jest niezwłoczne udanie się do specjalisty. Struktura cysty sprawia, że jest ona w dotyku miękka lub twarda, a pod wpływem nacisku ulega delikatnemu przesuwaniu pod skórą.

Rozpoznania i poprawnej diagnozy dokonuje lekarz specjalista, chociaż podczas codziennej higieny można samemu zauważyć podobne zmiany do wyżej opisanych.

Jeżeli chodzi o leczenie athaeromy, to nie należy ono do skomplikowanych procesów medycznych. Uzależnione jest oczywiście od miejsca pojawienia się cysty oraz od stopnia jej zaawansowania. Przeważnie, gdy nie doszło do zakażenia zmiany, lekarz nakłuwa ją, aby usunąć zawartość i oczyścić mieszek włosowy. Niestety poważniejsze przypadki, także podczas zakażenia cysty, wymagają interwencji chirurgicznej w postaci wycięcia całej zmiany i podania antybiotyku. Ważne jest, aby cystę w porę zauważyć na swojej skórze, gdyż zakażona i nieleczona może doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu skóry.