Bladość

Kolor nasze skóry uzależniony jest od wielu czynników, na które nie mamy wpływu: grubości naskórka, istnienia naturalnego barwnika, od stopnia jej ukrwienia, od rasy.

doktor2Bladość, natomiast, która jest jaśniejszą barwą naturalnego ubarwienia skóry, może pojawić się u każdego. Przyczyn, może być wiele , anemia, ból głowy, nagłe emocje, strach, omdlenie, hipoglikemia, obniżenie ilości czerwonych krwinek we krwi, niedokrwistość, niedożywienie, przemęczenie, zawał serca, niedoczynność tarczycy, duża utrata krwi, gruźlica, braki witaminy D, itd.

Bladość, jeżeli dotyczy twarzy, nie musi być przyczyną niczego poważnego. Natomiast, jeżeli dotyczy innej części ciała, warg, języka, kończyny i połączona jest ze słabo wyczuwalnym tętnem, wymaga to natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

 

Bladość, często mylona jest z hipopigmentacją, nie jest to jednak to samo. Hipopigmentacja, spowodowana jest nienależytym działaniem melanocytów w skórze. Natomiast, bladość, uwarunkowana jest niedoborem hemoglobiny, mniejszym ukrwieniem w skórze.

W teorii medycyny, wyróżnia się kilka rodzajów bladości: bladość, która towarzyszy obrzękom, bladość, tak zwana konstytucjonalna, bladość napadowa, występująca u pacjentów z guzem chromochłonnym oraz bladość krótkotrwała, która jest wywołana atakiem paniki, zimnem, itp.

Jeżeli bladość skóry, nie jest wywołana niczym poważnym, da się ją wyleczyć samemu, poprzez zmianę stylu i trybu życia.

Celem walki z bladością skóry, należy poprawić krążenie krwi w skórze. Można tego dokonać, poprzez uprawianie sportu, wprowadzenie diety bogatej w żelazo lub przyjmowanie suplementów zawierających żelazo.

Jeżeli, bladość pojawia się nagle, pomimo zdrowego stylu życia, niezbędnym jest konsultacja z lekarzem i słuchanie jego wskazówek.