Ból pleców

Bóle pleców dostarczają choremu znacznego dyskomfortu w prowadzeniu normalnego trybu życia, jednak należą do najtrudniejszych do zdiagnozowania schorzeń.

doktor2Skarżą się na nie zarówno młodzi, jak i starsze osoby, a wszystko uzależnione jest od różnorodności przyczyn powstawania bólu. Nie należy ich zatem lekceważyć w żadnej, nawet najlżejszej, postaci, gdyż doprowadzić to może do pojawienia się powikłań i przeistoczenia zwykłego z pozoru bólu w postać nowotworową.

Z przyczyn wywołujących ból pleców wymienia się najczęściej zmiany zwyrodnieniowe występujące w danym odcinku kręgosłupa. Mowa tu, np. o lumbago, rwie kulszowej, dyskopatii lędźwiowej i innych. Do odczuwania bólu pleców może dochodzić także w przypadku pojawienia się przepukliny krzyżowej, czyli przesunięcia lub wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego. Także stany zapalne, naciągnięcie mięśni lub zwężenie kanału kręgowego charakteryzują się bolesnością w obrębie pleców. Jednak bóle, o których tu mowa, nie muszą być związane jedynie z występującymi w organizmie chorobami. Wywołać je może także nieprawidłowy tryb życia, a szczególnie brak dbałości o higienę poruszania się, czyli chodzenie na wysokich obcasach, nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów i pochylanie tułowia bez dbałości o plecy. Innym czynnikiem wywołującym bóle pleców jest stres. Powoduje on napięcie mięśni, a przez to odczuwanie bólu.

Jak już wspomniano diagnoza bólu pleców jest trudna ze względu na szeroką gamę możliwych jego przyczyn. Aby poprawnie zbadać, co jest przyczyną pojawienia się bólu w tym miejscu konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań obrazowych, a mianowicie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz RTG. Od poznanej przyczyny bólu uzależniony jest rodzaj prowadzonej następnie terapii. Formy leczenia mogą być następujące: fizjoterapia, farmakoterapia, termoterapia lub też medycyna alternatywna. Ostatecznym rozwiązaniem powinna być operacja chirurgiczna.