Borelioza

Borelioza, należy do grupy chorób zakaźnych, której inną nazwą jest krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme, czy też choroba odkleszczowa.

krzyzWbrew pozorom, to nie sam kleszcz jest przyczyną choroby, ale bakteria, która znajduje się w jego wnętrzu, Borrelia. Kleszcz, natomiast jest pośrednikiem w przenoszeniu jej i aplikowaniu do wnętrza organizmu.

Co prawda, nie każde ugryzienie od kleszcza, musi kończyć się zachorowaniem na boreliozę, ale takie ryzyko istnieje.

 

 

Pierwszą oznaką przeniknięcia bakterii do organizmu po ugryzieniu, jest pojawienie się rumienia. Bakterie, następnie, przedostają się do krwi lub limfy, skąd mogą wędrować do każdego narządu.

Podstawowym objawem choroby, jest rumień wędrujący, mający około 5 cm średnicy. Pojawia się on z reguły około 3 tygodni od ugryzienia przez kleszcza. Rumień, przyjmuje postać pierścienia, z przebarwieniem w części środkowej, i obwódką czerwoną. Zmiana na skórze nie swędzi, ani nie boli, nie odstaje również od zdrowej skóry. Można ją rozpoznać jedynie po odmiennej barwie. Rumień, może zniknąć po miesiącu.

Do kolejnych, charakterystycznych w przebiegu choroby zmian skórnych, zalicza się chłoniak limfocytowy. Przypomina on wyglądem guzek o kolorze czerwono – niebieskim, a zlokalizowany może być na małżowinie usznej, na brodawce sutkowej lub moszynie.

Po kilku miesiącach od ugryzienia, mogą pojawić się również zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu układu nerwowego, kostno – stawowego, układu krążenia, osłabienie organizmu.

Objawy choroby, oprócz zmian skórnych, mogą również obejmować zmiany w narządach. Bardzo często, skutki kierowane są na narząd ruchu i dotyczą głównie stawów, kolanowego, czy łokciowego. Stany zapalne stawów, mogą przyjmować formę zaostrzeń, po czym mogą również łagodnieć. Wielokrotnie, może dochodzić również do zapalenia mięśni. Bakterie, mogą również powodować zapalenie nerwów czaszkowych, kończące się porażeniami, niedowładami. W przypadku zajęcia nerwów obwodowych, objawia się to nerwobólami, odczuwaniem mrowienia, zaburzeniami czucia. Może pojawiać się przemęczenie, wypadanie włosów, bóle karku, skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca.

Borelioza, może dawać poważne objawy dopiero w późnym stadium zaawansowania. Podjecie leczenia w pierwszym okresie choroby, daje duże szanse na wyleczenie.

Najmądrzejszą formą, są działania profilaktyczne i ochrona przed zachorowaniem. W tym celu, przebywając w lesie, w parku, należy ochraniać w  maksymalny sposób swoje ciało. Jednak, jeżeli dojdzie już do ukąszenia przez kleszcza i znajdziemy go na własnym ciele, należy niezwłocznie go usunąć.

Pojawienie się rumienia, wokół ukąszenia kleszczem, daje lekarzowi pretekst do przekazania pacjenta na niezbędne badania.

Leczenie boreliozy, trwa około miesiąca, przy podawaniu antybiotyków. Miesiąc, to średni okres czasu, w którym trwa terapia. Jednak, tak naprawdę, długość terapii uzależniona jest od okresu zachorowania, w którym chory pojawił się u lekarza. Wczesne zgłoszenie się do lekarza, stwarza dużą szansę na wyleczenie.