Bradykardia

Bradykardia należy do rodzajów arytmii. Charakteryzuje się niskim tętnem i uderzeniami poniżej 50 razy na minutę. Można wyróżnić bradykardię fizjologiczną, gdy u młodych i zdrowych ludzi oraz sportowców serce zmniejsza samoczynnie ilość uderzeń na minutę.

choroby-sercaOznacza to, że wydajność mięśnia sercowego jest na tyle duża, że mimo niskiej częstotliwości skurczów jest w stanie zaspokoić potrzeby tlenowe całego organizmu w stanie spoczynku. Innym rodzajem jest natomiast bradykardia patologiczna, gdy serce nie jest w stanie dotlenić cały organizm. Poważne niedotlenienie wywołane tą bradykardią staje się groźnym schorzeniem.

Objawami pojawiającymi się podczas bradykardii są przede wszystkim omdlenia, zawroty głowy, zmęczenie i osłabienie organizmu. Pojawić się może ból w klatce piersiowej, czy też problemy z pamięcią i koncentracją. Wszystko to za sprawą czynników wewnętrznych, czyli pracy samego serca, jak i czynników zewnętrznych. Serce może obniżyć swoją częstotliwość pracy w wyniku wielu czynników. Może do tego dojść podczas uszkodzenia serca w wyniku zawału, przy nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu mięśnia sercowego, niedoczynności tarczycy, czy też powikłaniach pooperacyjnych tego narządu. Niewykluczone są także wady wrodzone serca, które wywołać mogą bradykardię.

W procesie leczenia opisywanego tu schorzenia niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom serca, a gdy te już wystąpią – regularne wykonywanie badań i przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Także zdrowy tryb życia może obniżyć ryzyko zachorowania. Nieleczenie bradykardii może stać się dla zdrowia i życia chorego bardzo niebezpieczne. Dlatego też osoby z grupy ryzyka powinny zadbać o zgłoszenie się do lekarza specjalisty oraz przestrzeganie jego zaleceń.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .