Brak dopaminy

Dopomina jest hormonem, który jest wytwarzany w naszym mózgu. Głównymi zadaniami dopaminy jest kontrolowanie napięcia mięśni, ich kurczliwości oraz koordynacji ruchowej. Dodatkowo ponosi odpowiedzialność za procesy psychiczne i emocjonalne, głównie za odczuwanie przyjemności.

zaburzeniaObjawy związane z brakiem dopaminy, powodują, że taka osoba odczuwa ciągły niepokój, jest nadpobudliwa, nerwowa. Dopomina pomaga zachować w sytuacjach stresujących, jasność umysłu i przytomność myślenia, dlatego osoby z jej brakiem trudniej radzą sobie w sytuacjach stresujących. Powoduje to w konsekwencji niemożność normalnego, codziennego funkcjonowania. Braki dopaminy w organizmie powodują również problemy z koncentracją, osoby stają się rozdrażnione i nerwowe, gdyż niemożność skoncentrowania się na danej czynności powoduje uciekanie myślami w inne rejony.

Dopomina, a zwłaszcza jej brak, pełni również główną rolę w tak zwanym „zespole niespokojnych nóg”. Osoby takie odczuwają zmęczenie i niepokój w kończynach dolnych, objawiające się swędzeniem, odczuciem mrowienia, drętwieniem. Dolegliwości odczuwalne są i nasilone w przypadku pozostawania w spoczynku i ustępują, gdy chory wykonuje ruch.

Podsumowując wszystkie objawy związane z brakiem dopaminy, można jednoznacznie stwierdzić, że godzą one w sferę psychiczną człowieka, obniżając jego koncentrację, powodując problemy w radzeniu sobie ze stresem.