Brak estrogenów

Estrogenami, zwana jest grupa hormonów, której składowymi są: estradiol, estron, estriol. Ogólnie, zwane są hormonami żeńskimi, ale w organizmie mężczyzn również istnieją. zakupoholizmPrzypisanie im głównie żeńskiego charakteru występuje z uwagi na znaczną funkcję, jaką pełnią w organizmie kobiety. Estrogeny są odpowiedzialne za kształtowanie budowy ciała kobiety, jej cechy płciowe oraz mają istotny wpływ na psychikę i popęd płciowy. W codziennym życiu kobiety, estrogeny odpowiedzialne są za regulację cyklu miesiączkowego kobiety oraz za gospodarkę wapniową. Kolejnymi funkcjami, jest wzrost krzepliwości krwi, pobudzanie mięśni gładkich.

Brak estrogenów występuje głównie u kobiet po menopauzie (skutek nie produkowania w tym okresie kobiety tych hormonów przez jajniki). Ponadto, braki mogą występować przez krótki i długi okres czasu. Spadek poziomu estrogenów o charakterze krótkotrwałym, może powodować zaburzenia w regularności miesiączkowania, wybuchy gorąca, występowanie nadpotliwości, spadek libido, wysuszenie skóry oraz błon śluzowych. Towarzyszyć mogą im objawy nadmiernego pobudzenia, huśtawka nastroju, tendencja do płaczliwości, zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na depresję, możliwa jest depresja.

Natomiast, długotrwały brak estrogenów w organizmie kobiety może przyczynić się do problemów z układem krążenia, zmian w wyglądzie sylwetki (nabierze ona męskich kształtów) oraz do zachorowania na osteoporozę. Natomiast u mężczyzn brak estrogenu (choć występuje w niewielkiej ilości) powoduje niepłodność.

Brak estrogenów, można uzupełnić przyjmowaniem leków farmaceutycznych. Należy jednak pamiętać, żeby brać je pod okiem lekarza specjalisty.