Brak hemoglobiny

Brak hemoglobiny, można rozpoznać poprzez wynik morfologii, gdzie hemoglobina jest na poziomie mniejszym niż 9 mmol/l u kobiet i 9,93 mmol/l u mężczyzn.

doktor2Choroba, z wartościami hemoglobiny na tym poziomie, zwana jest niedokrwistością.

Dalszą konsekwencją chorób, może być anemia, tutaj jednak w połączeniu z niskimi wartościami hemoglobiny, występuje również duży niedobór żelaza.

Brak hemoglobiny występuje również jako objaw białaczki. Wówczas, gdy zostaną wyeliminowane wszystkie inne przyczyny, należy zrobić badanie markerów nowotworowych, celem zdiagnozowania raka szpiku.

 

Objawami powstałego niedoboru, braku hemoglobiny, jest nienaturalnie blada cera, senność mocne zmęczenie.

Ponadto, występują zaburzenia koncentracji, problem z apetytem, a w kącikach jamy ustnej pojawiają się drobne ranki, zajady. Towarzyszącym jest ból głowy, pieczenie w jamie ustnej, przełyku, podatne na łamanie włosy i paznokcie, pojawiają się problemy z wchłanianiem, obniżeniu ulega ciśnienie krwi, możliwa tachykardia, nudności, wymioty, biegunki i bóle brzucha.

Brak hemoglobiny, należy uzupełniać poprzez znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej.

Jeżeli źródłem brakiem hemoglobiny, jest przeprowadzona kuracja antynowotworowa, to jej wartość powinna wrócić do normy, po przeprowadzonej chemioterapii lub radioterapii.