Brak progesteronu

Progesteron jest najistotniejszym żeńskim hormonem płciowym. W teorii medycyny zwany jest również luteiną. Hormon, produkowany jest przez korę nadnerczy i centralny układ nerwowy, natomiast wytwarzany jest poprzez ciało żółte, a w czasie ciąży – przez łożysko.

problemyProgesteron odpowiedzialny jest za regularność cykli miesiączkowych u kobiet, utrzymanie na odpowiednim poziomie przebiegu ciąży, „czuwa” również nad regularną wymianą nabłonka macicy, szyjki macicy i pochwy. Hormon odpowiada za normalizowanie poziomu glukozy.

Poziom progesteronu jest zróżnicowany i uzależniony od fazy cyklu. Cykl menstrualny kobiety podzielony jest na fazę owulacji oraz okres następujący po owulacji. W tym pierwszym okresie poziom stężenia progesteronu jest na bardzo niskim poziomie, po to aby w okresie po owulacji jego stężenie przyjmowało wartości najwyższe. Jeżeli, w tym okresie doszło do zapłodnienia, za dalszą produkcję progesteronu odpowiedzialne jest łożysko – jeżeli nie – poziom progesteronu spada.

Brak progesteronu w organizmie kobiety może grozić nawet niepłodnością. Przyczynia się również do występowania krwawień pomiędzy menstruacjami oraz problemów z regularnością cykli miesiączkowych.

Jeżeli kobieta, obserwuje u siebie podobne przypadłości, musi zmierzyć poziom progesteronu we krwi. Celem oceny wysokości poziomu hormonu we krwi, należy wykonać badanie w okresie pomiędzy siódmym a ósmym dniem po owulacji (wówczas jego poziom jest najwyższy). Najlepiej będzie odwzorowywać wynik badanie wykonane dwa razy w ciągu jednego dnia. Dzień owulacji można sprawdzić na podstawie monitorowania wysokości temperatury organizmu kobiety.

Leczenie braku progesteronu w organizmie kobiety przebiega poprzez kurację hormonalną. Kuracja taka, polega na podawaniu progesteronu lub progestagenu ww odpowiedniej fazie cyklu (lutealnej).

Celem wykrycia nieprawidłowości w poziomie progesteronu, należy obserwować własny organizm, tylko wówczas można szybko zareagować na zmiany poziomu hormonu. Jest to na tyle istotne, że braki mogą zagrażać płodowi.