Brak tyroksyny

Tyroksyna jest hormonem produkowanym przez tarczycę. W teorii medycyny tyroksyna określana jest jako prohormon powstający z tyrozyny. lekarzJest on produkowany i magazynowany w organizmie, a po spełnieniu swojej funkcji – wydalany z organizmu za pomocą komórek tarczycy.

Tyroksyna odpowiedzialna jest za pobudzanie procesu utleniania odbywającego się w tkankach, rozkładu tłuszczy do prostszych związków (glicerolu oraz kwasów tłuszczowych) oraz za wchłanianie glukozy bezpośrednio z układu pokarmowego. Ma również bezpośredni wpływ na gruczoły płciowe. Dzięki tyroksynie, produkcja łoju jest kontrolowana i człowiek może uniknąć łojotoku.

Brak tyroksyny jest bezpośrednio związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy – przypadłość zwana jest niedoczynnością tarczycy.

Wśród objawów, jako pierwsze, pojawiają się problemy z przemianą materii – dokładnie jej spowolnienie, pojawia się również obrzęk śluzowaty. Kolejne objawy, są bardzo podobne do objawów przy zachorowaniu na depresję: apatyczność, senność, notoryczne zmęczenie, zaburzenia w koncentracji, kłopoty z pamięcią. Osoba z  brakiem tyroksyny ma suchy i szorstki naskórek zewnętrzny, łamliwe i przesuszone włosy z tendencją do dużego wypadania, charakterystyczna jest również nadwrażliwość na zimno oraz ciągłe zaparcia. Można zauważyć również ochrypły i szorstki ton głosu – jest to wynikiem pogrubienia strun głosowych. Brak tyroksyny może powodować w organizmie człowieka zwolnienie bicia serca, obniżone ciśnienie tętnicze, spadek ilości oddechów na minutę.

Co może być źródłem niedoboru tyroksyny i niedoczynności tarczycy? Jedną z przyczyn może być choroba autoimmunologiczna, gdzie do uszkodzenia tarczycy dochodzi poprzez własne przeciwciała. Źródłem braków mogą być również problemy z przysadką mózgową.

Skąd te dolegliwości? Niedoczynność tarczycy można zostać „obdarzonym” już od urodzenia. Wszystkie inne przyczyny to konsekwencja ilości jodu w pożywieniu. Jeżeli tego jodu nie ma zbyt wiele, lub wcale, to zachorowanie na niedoczynność tarczycy wzrasta.

Leczenie niedoczynności tarczycy, związane jest bezpośrednio z przymusowym zażywaniu leku L-tyroksyny. Przyjmowanie farmaceutyku musi odbywać się w ściśle określonych godzinach i dawkach – najlepiej, aby odbywało się zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Ponadto, należy w swoją codzienną dietę włączyć jak najwięcej produktów bogatych w jod.