CAD

CAD, to choroba, która znana jest również pod nazwą dusznica bolesna i morbus ischaemicus cordis. Charakterystycznymi choroby są napady bólowe w pobliżu serca i mostka.

choroby-sercaChoroba powstaje, wówczas, gdy zbyt mała ilość tlenu dociera do serca. Powodem takiego stanu rzeczy, jest zwężenie tętnic, które w bezpośrednio sposób uniemożliwia dopłynięcie całej ilości krwi bogatej w tlen, do serca.

Oprócz, wspomnianego bólu, objawami choroby jest również duszność, nadmierne pocenie się, ból odczuwalny w klatce piersiowej po wykonaniu wysiłku fizycznego, mdłości, zawroty głowy, nudności, odczucie nieuzasadnionego niepokoju, drętwienie kończyn.

Jeżeli, zostaną zauważone któreś z objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż dusznica bolesna, często jest stanem przedzawałowym.

W leczeniu, najważniejszym jest zmiana stylu życia, wprowadzenie większej ilości ruchu, odpowiedniej diety, rezygnacja z palenia papierosów. Jako leczenie farmakologiczne, wprowadzane są leki z grupy nitrogliceryny, beta – adrenolityki. W przypadku braku skuteczności w leczeniu lekami farmakologicznymi, zastosowanie ma leczenie chirurgiczne. Można zastosować, takie zabiegi, jak: angioplastymę lub chirurgiczną operację pomostowania tętnic, polegającą na wszczepieniu protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych.

CAD należy do chorób kardiologicznych i oznacza zespół objawów, które spowodowane są niedokrwieniem serca, czyli zaburzeniem stosunku na tlen potrzebny a dostarczony. Jest to bardzo poważne schorzenie, gdyż wpływa na funkcjonowanie także innych narządów, a w konsekwencji skutkuje przedwczesną śmiercią chorego. Jednak odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza oraz podjęte konieczne kroki umożliwiają całkowite wyleczenie z tej choroby. Schorzenie to należy do chorób cywilizacyjnych i dotyka najczęściej mężczyzn po 40 roku życia i kobiet po 50 roku życia.

Najistotniejszą z przyczyn CAD jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Przyczyna ta stanowi 95% wszystkich przyczyn zachorowalności. Stopniowe zawężanie światła tętnicy odpowiadającej za transport tlenu i substancji odżywczych powoduje zmniejszanie ilości dostarczanych do serca składników. To z kolei ma swoje konsekwencje w pracy mięśnia sercowego i niesie za sobą szereg konsekwencji. Innymi przyczynami CAD są nagłe skurcze tętnic wieńcowych, wady wrodzone naczyń wieńcowych, czy też zapalenie tętnic wieńcowych.

Pojawiające się objawy choroby tu opisywanej są różnorodne w zależności od rodzaju tej choroby. Ostra CAD, niestabilna dławica piersiowa oraz zawał serca dają objawy w postaci silnego, dławiącego i gniotącego bólu za mostkiem, który promieniuje do żuchwy, nadbrzusza oraz pod łopatkę. Ból ten ma charakter narastający i nie ustępuje po zmianie pozycji i sposobu oddychania, a tylko po odpowiedniej dawce nitrogliceryny. Inne objawy przy tym rodzaju choroby to duszność, zawroty głowy, ból górnej części brzucha, kołatanie serca oraz niepokoje i stany lękowe. Jeżeli chodzi o przewlekłą CAD, to pojawia się ból za mostkiem, który spowodowany jest wysiłkiem fizycznym.

Profilaktyka jest niezwykle istotna w celu zapobiegania opisywanej tu chorobie. Najważniejsza jest zmiana trybu życia, polegająca na prowadzeniu regularnego wysiłku fizycznego, zapobieganiu otyłości, unikaniu sytuacji stresowych, stronieniu od używek i przestrzeganiu zbilansowanej diety opartej na owocach, warzywach i gotowanych potrawach. Profilaktyka powinna być wspomagana leczeniem, a w szczególności farmakoterapią.