Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera, to głównie okresowe obumieranie komórek nerwowych znajdujących się w mózgu.

krzyzChoroba dotyczy głównie wieku starczego ludzi i najczęściej spotykana jest u osób, które ukończyły 65. rok życia. Co ciekawe, częściej, chorują kobiety oraz osoby niewykształcone.

 

Przyczyną obumierania komórek nerwowych, jest odkładanie białka – beta – amyloidu w komórkach nerwowych, co jest zasadniczym źródłem degeneracji komórek nerwowych znajdujących się w mózgu.

 

Czynnikiem, mającym wpływ na spowolnienie rozwoju choroby, jest ciągła, intensywna aktywność umysłowa.

Natomiast do czynników, zwiększających postęp choroby, zalicza się u kobiet, ciążę po 40. roku życia.

Początkowa faza rozwoju choroby, przebiega z reguły bez objawów. Później pojawiają się problemy z pamięcią, z zapamiętywaniem nawet najprostszych informacji, trudności w korzystaniu z urządzeń, narzędzi, instrumentów, nawet z jazdą samochodem. Dla dalszego stanu rozwojowego choroby, charakterystyczna jest huśtawka nastrojów, chory jest albo płaczliwy, albo agresywny, pojawiają się również  zaburzenia snu, niechęć do spotykania się z innymi ludźmi, do jakiegokolwiek kontaktu.

Kolejnymi są dalej postępujące zaburzenia pamięci, pojawiają się stany depresyjne, mogą wystąpić halucynacje.

W ostatniej fazie choroby, chorzy nie poznają już nawet bliskich, potrafią całymi dniami przeleżeć w łóżku, zdarzają się również powikłania w postaci zapalenia płuc.

W postawieniu prawidłowej diagnozy, podstawę stanowią informacje przekazane od samego chorego i jego rodziny. Jako podstawę badań, może świadczyć wynik badania rezonansem magnetycznym, który przedstawia obraz zaników w mózgu.

Leczenie, opiera się na leczeniu objawów, uspokajaniu pacjenta, chorującego na stany lękowe, depresyjne, zaburzenia snu, itp.

W zastosowaniu są leki usprawniające pamięć oraz przepływanie krwi w naczyniach mózgowych.

Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, choroby Alzheimera, tym prędzej będzie można podjąć działania związane z leczeniem choroby. Zasadniczą pozycję w lecznictwie, ma opieka osób najbliższych, rodziny.