Choroba Buergera

Choroba Buergera, to stan zapalny obwodowych żył i tętnic o charakterze zakrzepowo – zarostowym.

doktor2Nie istnieje, jedna, i niepowtarzalna przyczyna choroby. Podejrzenia padają na zakażenie bakterią, wirusem, grzybem oraz problemami z układem odpornościowym organizmu. Największe powiązanie, jednak występuje w paleniu tytoniu przez chorych. Tylko 5% chorych na chorobę Buergera, nie paliło nigdy papierosów.

Oprócz, tytoniu, istnieją inne, czynniki zwiększające ryzyko zachorowania. Zaliczyć można do nich współistnienie miażdżycy naczyń, stanów zapalnych tkanek łącznych, nadmiernego stresu, również duże znaczenie ma podłoże genetyczne.

 

Objawy w chorobie Buergera, mają tendencję do nawracania i znikania.

Do najczęściej spotykanych, zaliczyć można ból o nawracającym charakterze pojawiający się w stopach, podudziach w trakcie chodzenia, bladość, mrowienie odczuwane w stopach i podudziach, szczególnie w przypadku wystawienia ich na zimno.

Do powikłań choroby, można zaliczyć owrzodzenia na palcach u stóp i rąk, pojawiające się tam, gdzie wcześniej były otarcia, zranienia, czy odciski, spowodowana zatorem tętniczym martwica stopu lub podudzia, powodujące w efekcie amputację tej części nogi.

Można zastosować kilka badań, które zapobiegną zachorowaniu na chorobę Buergera. Ważnym jest nie noszenie za ciasnego, zawilgoconego i nieprzewiewnego obuwia, unikanie zbytniego wychładzania kończyn oraz ich wychładzani, zaprzestanie palenia papierosów.

W leczeniu farmakologicznym, zastosowanie mają leki z grupy przeciwzakrzepowych (heparyna, kwas acetylosalicylowy), działające rozszerzająco na naczynia krwionośne, leki przeciwbólowe oraz zmniejszające nadmierną aktywność układu immunologicznego.