Choroba Cushinga

Główną przyczyną Choroba Cushinga, jest nadmierna hormonalna czynność kory nadnerczy oraz nadmierne wydzielanie glikokortykosteroidów.

 

krzyzNadnercze jest gruczołem niewielkiej wielkości, który usadowiony jest na górnej części nerek. Zbudowany jest z dwóch części: korowej i rdzeniowej. W chorobie Cushinga, najistotniejszą rolę pełni część korowa, gdyż to właśnie ona odpowiedzialna jest za wydzielanie hormonów glikokortykosteroidów, androgenów oraz mineralokrtkosteroidów.

 

Nie można dokonywać często pojawiającej się pomyłki. Choroba Cushinga, często zamiennie nazywana jest zespołem Cushinga, jednak są to dwie zupełnie odmienne choroby. Zespół wywołany jest chorobą nadnerczy, natomiast choroba Cushinga – wywołana jest przez zaburzenia w pracy przysadki mózgowej.

Najbardziej charakterystycznymi objawami jest przybieranie na wadze w okolicach karku, twarzy, nad obojczykami, na tułowiu. Otyłość pojawiająca się, nie atakuje rąk i nóg. Pojawia się twarz księżycowata. Kolejnym objawem są rozstępy, przybierające kolor purpurowy, ewentualnie czerwony. Dotyczy to sfery ud, brzucha, pośladków, ramion. Pojawiają się zaburzenia w przebiegu miesiączek, postępująca osteoporoza, problemy z wzrostem u dzieci (karłowatość), huśtawka nastrojów, problemy ze snem, stany depresyjne, cukrzyca, problemy z przyswajaniem glukozy, zbyt duże owłosienie na twarzy, brzuchu, klatce piersiowej kobiet, trądzik, obniżenie odporności organizmu, łojotok, powiększenie łechtaczki.

Co powoduje zaburzenia w pracy kory nadnerczy? Przyczyn może być co najmniej kilka. Zaburzenia mogą wynikać z przedłużającego się przyjmowania leków steroidowych, guzów kory nadnerczy lub przysadki mózgowej, nieprawidłowościach w funkcjonowaniu podwzgórza lub wydzielania hormonów przez guzy ekotopowe hormonalnie czynne (krakowiak płuca).

Celem rozpoznania, przeprowadza się choremu badania morfologiczne, biochemiczne krwi, gdzie najistotniejszymi czynnikami, którym podlega badanie są: sód, potas, glukoza. Również określeniu podlega stężenie hormonów: kortyzolu i ACTH. Przeprowadzane są również badania, na podstawie których można będzie określić stan nadnerczy: USG brzucha, tomografię komputerową. Natomiast, celem dokonania oceny przysadki mózgowej, wykonywane są specjalistyczne badania głowy (RTG głowy, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa).

Zasadniczym celem, podejmowanego leczenia jest usuwanie pojawiających się zmian nowotworowych. Chory powinien przestrzegać niskokalorycznej diety, przyjmować leki mające za zadanie zahamowanie pracy kory nadnerczy, leki obniżające ciśnienie, sterydy w leczeniu operacyjnym. Możliwa do zastosowania jest również radioterapia. Ponadto, należy przyjmować leki, które leczą choroby towarzyszące chorobie Cushinga: cukrzyca, osteoporoza.