Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa, zwana jest w teorii medycyny, w skrócie chorobą Basedowa. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, gdzie przyczyną jest podłoże genetyczne. Najbardziej charakterystyczną cechą choroby jest lokalizacja przeciwciał w krwi, które działając na gruczoł tarczycy, powodują zwiększone wytwarzanie hormonów tarczycy.

lekarzDo objawów choroby Gravesa-Basedowa, należą typowe objawy nadczynności tarczycy. Istnieją również przypadki przebiegu choroby z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy lub z jego niedoczynnością.

Do typowych objawów niezwiązanych z żadną z form chorób tarczycy, to powiększenie gruczołu tarczycy, obrzęk przedgoleniowy, wytrzeszcz oczu wraz z ich łzawieniem, nerwowość, nadpotliwość, brak tolerancji gorąca, ogólne osłabienie organizmu, duszności, zwiększony apetyt połączony z utratą masy ciała,  problemy emocjonalne, zahamowanie wzrostu, lub wręcz przeciwnie, nadmierny, zbyt szybki wzrost u dzieci.

Podstawą postawienia prawidłowej diagnozy jest odpowiednio przeprowadzony wywiad lekarski, także badanie poziomu hormonów tarczycy.

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa polega na podawaniu tyreostatyków, leczeniu promieniotwórczym izotopem, jodem o działaniu radioaktywnym.