Choroba Heinego – Medina

Choroba Heinego – Medina, to choroba znana w teorii medycyny również pod nazwą polio. Przyczyną, jest wirus polio, który przedostaje się do wnętrza organizmu drogą pokarmową oraz wziewną.

doktorGłównym następstwem choroby jest porażenie nerwów obwodowych, które z kolei są przyczyną trwałego kalectwa lub śmierci.

Po przedostaniu się do wnętrza organizmu ludzkiego, następuje namnażanie się wirusa przez około 12 dni. Gdy w tym okresie czasu nie zostaną wytworzone przez organizm przeciwciała, atakowane są następnie węzły chłonne i układ krwionośny. Rozwój choroby na tym etapie, zwany jest w teorii medycyny wiremią pierwotna oraz zakażeniem poronnym. Nie powstawanie przeciwciał, powoduje dalszy rozwój choroby wędrowanie wirusów po całym ciele i zajmowanie komórek ośrodkowego układu nerwowego.

Większość chorych, nie odczuwa żadnych objawów w związku z zakażeniem wirusem polio. Dopiero kilka procent wśród zachorowań, objawia się gorączką, biegunką, dolegliwościami bólowymi ze stron gardła, zaburzenia pracy górnych dróg oddechowych, problemy neurologiczne, w postaci zesztywnienia szyi, wrażliwości na światło.

Z uwagi na rozpowszechnienie szczepionki na chorobę Heinego – Medina, choroba nie występuje w krajach Europy. Występowanie jest bardziej charakterystyczne dla ubogich krajów Azji i Afryki.