Choroba Leśniowskiego i Crohna

Choroba Leśniewskiego i Crohna, to stan zapalny powstały w przewodzie pokarmowym. Nie ma konkretnego, narządu, które atakowane jest przez chorobę.

doktorMoże występować jednocześnie w kilku odcinkach. Jednak najczęściej, atakuje jelito kręte i ostatnią część jelita cienkiego. Zapalenie, obejmuje całą szerokość ściany jelita. Chorują, na nią osoby młode, w wieku od 15 do 25 lat. Źródło choroby nie jest ustalone. Przyczyny lekarze uparują się w uwarunkowaniach genetycznych, mogą mieć podłoże środowiskowe lub immunologiczne. Objawy, głównie pojawiają się ze strony układu pokarmowego. Bólom brzucha, towarzyszy biegunka i zaparcia. Do tego należy jeszcze dołączyć spadek masy ciała, niedokrwistość, zaburzona możliwość połykania, wrzody i ropnie wokół odbytu.

Najbardziej charakterystyczną, cechą choroby jest cykliczność występujących objawów. Po ataku, następuje chwilowe uśpienie i kolejny niespodziewany atak objawów. Jednak w celu postawienia prawidłowej diagnozy, należy wykonać jeszcze kilka badań. Lekarz specjalista, skieruje chorego na wykonanie badania endoskopowego oraz radiologiczngo z kontrastem. Niezbędnym jest, również przebadanie wycinka jelita, wykonanie badania USG, tomografii komputerowej jamy brzusznej.

Mimo, nieznanych przyczyn choroby, przy prowadzonym leczeniu, należy zmienić dietę i unikać palenia tytoniu. Ponadto, niesprzyjającymi są sytuacje stresujące, infekcje, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Chorobę Leśniewskiego i Crohna, leczy się lekami farmakologicznymi, z grupy immunodepresyjnych, glikokortykosteroidy. Gdy choroba atakuje jelito grube i bliskie okolice odbytu lub sam odbyt, stosuj się antybiotykoterapię.

Istnieją jednak przypadki, w których przyjmowanie leków, nie pomaga w wyleczeniu pacjenta. Powodem jest zaawansowany stan zapalny. Wówczas, niezbędna jest operacja chirurgiczna. Rodzaj zastosowanego zabiegu, uzależniony jest od umiejscowienia zmian chorobowych i może być utrudniony, z uwagi, na częstą ich rozległość. Przykładowo, gdy stan zapalny atakuje jelito grube, niezbędnym jest przeprowadzenie resekcji części jelita grubego (hemikolektomia) lub całkowitej (kolektomia).