Choroba Peyroniego

Choroba Peyroniego, zwana jest inaczej plastycznym stwardnieniem prącia.

chorobaŹródłem choroby są zmiany spowodowane ranami niewielkich rozmiarów, które nie goją się w odpowiedni sposób. Rany, o których tutaj mowa, powstają na skutek aktywności seksualnej, wypadku lub obrażeń sportowych. Kolejnym etapem jest wystąpienie stanu zapalnego, którego nieustąpienie przyczynia się do rozwoju choroby.

 

Do czynników ryzyka, których wystąpienie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania, nalezą predyspozycje genetyczne, wiek, choroby tkanki łącznej, efekt uboczny leków z rodzaju beta – brokerów, chorowanie na cukrzycę, palenie tytoniu, czy też obrażenia miednicy.

Głównym objawem choroby Peyroniego jest zniekształcenie penisa. Zniekształcenie to obejmuje, jego wygięcie, w dół lub w bok, zakrzywienie w górę, zniekształcenia przypominające kształtem klepsydrę. Podczas pierwszych 6. do 18. miesięcy od pojawienia się choroby, zniekształcenia mogą pogarszać się, może pojawić się również ból odczuwalny podczas erekcji, w czasie stosunku płciowego, również przy zwykłym dotknięciu penisa.

Dodatkowymi objawami jest pojawienie się blizn, pod skórą można wyczuć skupiska twardych tkanek, mogą również występować problemy z osiągnięciem oraz utrzymaniem wzwodu, może dojść do skrócenia prącia.

Celem postawienia diagnozy i dokonania prawidłowego rozpoznania, lekarz wykonuje badanie fizykalne prącia, podczas którego może odkryć obecność blizn, dokonuje również pomiaru penisa.  Dodatkowo wykonuje się badanie ultrasonograficzne, oraz badanie mające na celu wykrycie krzywizny penisa.

Podczas leczenia choroby Peyroniego, przyjmowane są witamina E, kolchicyna, blokery kanału wapniowego, zastrzyki z zawartością sterydów, a w razie potrzeby również operacja chirurgiczna. W trakcie zabiegu, wykonuje się usunięcie tkanki bliznowatej z prącia, a na to miejsce przeszczepiana jest skóra pochodząca z innego miejsca pacjenta.