Cysta naskórkowa

Nazywana jest potocznie kaszakiem. W jej budowie najbardziej charakterystyczne jest to, że jako guz łagodny tworzy się z upływem czasu w warstwie naskórka, najczęściej wokół mieszka włosowego, czy gruczołów łojowych.

doktor Jej przestrzeń wypełnia masa łojotokowa oraz zrogowaciałe fragmenty naskórka, czy też mieszka włosowego.

Powstawania cysty naskórkowej może mieć miejsce na skórze całego tułowia, głowy, warg sromowych, czy też mosznie. Ich kolor zbliżony jest do barwy naturalnej skóry, chociaż może mieć zabarwienie ciemniejsze lub żółte. Średnica, którą kaszaki osiągają, to kilka milimetrów do kilku centymetrów. Jeżeli chodzi o ich strukturę podczas dotyku, to mogą być one zbite i twarde, ale też spotyka się cysty o konsystencji miękkiej. Niezmienne jest natomiast to, że powierzchnia takiej cysty naskórkowej jest gładka z ciemną kropką na środku, która zawiera mieszek włosowy.

Same cysty nie wykazują właściwości bólowych. Dopiero, gdy dojdzie do zakażenia, stają się bolesne i zaczerwienione, a ich zawartość może ulec wycieknięciu. Dlatego po pojawieniu się zmiany przypominającej cystę naskórkowa, należy udać się do lekarza specjalisty, aby zlikwidować zmianę i nie doprowadzić do zakażenia, a dalej do powstania nowotworu.

W początkowym etapie rozwoju kaszaka jest on mały i może zostać usunięty przez dermatologa w mało inwazyjny sposób. Natomiast rozrost cysty do rozmiarów większych powoduje konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

Nie należy jej usuwać sposobami domowymi na własną rękę, gdyż tylko chirurgiczne usunięcie zapewnia brak powikłań i nawrotów. Lekarz nacina zmianę skalpelem i usuwa w całości, co zapobiega nawrotom torbieli. Blizn można uniknąć poprzez wymrażanie powierzchni guzka. Dzięki temu zabiegowi tkanki obumierają, a guzek odpada łagodnie. Zakażenie guzka wymaga, po usunięciu, czasową terapię antybiotykową.