Czerniak

Należy do grupy nowotworów złośliwych, a jego komórki wywodzą się z komórek barwnikowych zawierających melaninę.

doktorW większości przypadków lokalizuje się na skórze, jednak medycyna spotyka też przypadki pojawiania się czerniaka na błonach śluzowych jamy ustnej, pochwy, odbytnicy, czy gałce ocznej.

Ze względu na swoją budowę możliwe jest mylenie go ze zwykłym pieprzykiem, jednak nowotworowi towarzyszą pewne symptomy wyraźnie go odróżniające. Należą do nich zmiany kształtu, powiększanie się z czasem, zmiany zabarwienia a nawet pieczenie i świąd. Pojawiające się ogniska, otoki, zaczerwienienie wokół czerniaka nie powinny zostać niezauważone. Także płaski naciek, guzek, owrzodzenie, swędzenie, asymetryczność, krwawienie, czy samoistne powiększanie się stanowią niepokojące oznaki początków zachorowania na nowotwór skóry.

Zapadają na niego najczęściej ludzie po czterdziestym roku życia, jednak coraz częściej zachorowalność dotyczy młodych kobiet. W medycynie wskazuje się na kilka czynników sprzyjających zachorowalności.

Należą do nich m.in. jasna karnacja z niebieskimi oczami i jasnymi włosami, duża ilość znamion na ciele szczególnie w miejscach narażonych na intensywne promienie słoneczne, genetyczne obciążenie czerniakiem, przebyte oparzenia słoneczne, korzystanie z solarium w nadmiernych ilościach oraz korzystanie z kąpieli słonecznych w porach najbardziej intensywnego promieniowania bez uprzedniego posmarowania ciała kremami z filtrem.

Chociaż czerniak należy do grupy nowotworów złośliwych, zdiagnozowany w odpowiednio wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Istotne jest zatem regularne obserwowanie swojego ciała, a szczególnie znamion pod kątem zachodzących w nich zmian opisanych wyżej. Każde podejrzenie nowotworu powinno być zgłaszane lekarzowi do dokładnej analizy przy pomocy dermatoskopu.

Zabiegiem mającym na celu usunięcie niebezpiecznej zmiany jest zabieg chirurgiczny.

Następnie wycięte znamię przesyłane jest do badania histopatologicznego, aby określić jego właściwości i charakter. Istotne jest szybkie działanie od momentu zauważenia zmiany, gdyż czerniak daje częste przerzuty do innych narządów, typu mózg, kości, wątroba, płuca, czy węzły chłonne. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu samej zmiany, marginesu skóry wokół zmiany, a nawet okolicznych węzłów chłonnych. Zaawansowane przypadki wymagają leczenia towarzyszącego w postaci radioterapii lub chemioterapii. Zastosowanie odpowiedniego leczenia w możliwie wczesnym stadium rozwoju nowotworu pozwala choremu na przeżycie nawet 15 lat.