Demencja pourazowa

Demencją pourazową, nazywany jest ogół zmian dotyczących zaburzeń w myśleniu, rozumieniu, komunikowaniu się, zapamiętywaniu, emocjonalnych, powstałych na skutek urazu głowy.

doktorPrzyczyną, demencji pourazowej jest uderzenie w głowę, które doprowadza do powstania wstrząśnienia mózgu i uszkodzeń nerwów, tkanki mózgu, naczyń krwionośnych. Źródłem choroby, mogą być również powstające krwiaki, zbieranie się płynów w nieodpowiednich miejscach, także infekcje.

 

Zakres objawów, uzależniony jest od miejsca, w którym doszło do urazu głowy oraz od stopnia uszkodzenia.

Zasadniczymi, najczęściej występującymi objawami, jest spowolnienie ruchów, otępienie, drżenia występujące w spoczynku, zaburzenia w mimice, mogące zakończyć się całkowitym jej zanikiem, trudności w mówieniu, zmieniające się w bełkot, problemy z utrzymaniem normalnej postawy ciała, problemy z pamięcią, z koncentracją, drażliwość, nerwowość, wahania nastroju, bezsenność, bóle głowy, zmęczenie, apatyczność.

Dodatkowo, demencja pourazowa może powodować szereg chorób. Przykładami takich dolegliwości jest padaczka, depresja, odczuwanie lęków i niepokoju, manie, psychozy, myśli samobójcze.

Ważnym jest stwierdzenie, że wymienione objawy nie występują jednocześnie, wszystkie od razu, a mogą występować w dowolnej fazie choroby, z różną częstotliwości i natężeniem. Wszystko uzależnione jest od miejsca głowy, które zostało uszkodzone.

Postawienie prawidłowej diagnozy, opiera się na wywiadzie lekarza z pacjentem, z którego można dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat urazu głowy, dotychczasowych form leczenia. Kolejnym krokiem, jest przeprowadzenie badań, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, elektroencefalografii, badaniom neurologicznym.

Dalsze, prowadzone leczenie, uzależnione jest od wyników powyższych badań.