Depresja

Depresja jest chorobą umysłu, która może prowadzić do popełnienia samobójstwa. Nie ma tendencji wiekowych ani płci co do większej podatności na zachorowanie na depresję.

problemyWiadomym jest, że depresja uzależniona jest w dużym stopniu od środowiska i osób nas otaczających. Kiedy człowiek czuje się potrzebny, to choćby „świat się walił” czuje, że ma dla kogo żyć. Nawet osoby starsze, które mimo własnej niedołężności często spotykają się z sympatią pochodzącą z najbliższego otoczenia, nie mają prawa zachorować na depresję. Choć wiadomym jest, że depresja jest bezpośrednio związana z ludźmi w podeszłym wieku. Depresja, pojawia u nich w wyniku utraty dotychczasowych zdolności, umiejętności, jest wynikiem zanikającej młodości niemożności znalezienia sensu w życiu. Do takich można zaliczyć: problemy z pamięcią, ze słuchem, zaburzenia w chodzeniu, problemy fizjologiczne.

Osoba chorująca na depresję, często odizolowuje się od społeczeństwa, rezygnuje z własnych zainteresowań, zamykając się jednocześnie we własnym wnętrzu.

Depresja może mieć również charakter wtórny i być wywołana poprzez choroby towarzyszące lub leki farmaceutyczne. Do chorób, których konsekwencją jest depresja, należą: zmiany mózgowe, mocznica, niedoczynność tarczycy, choroba Parkinsona, itd. Spośród leków, mogących wywołać depresję, są leki na chorobę Parkinsona, leki psychoaktywne, stosowane przy nadciśnieniu, przeciw nowotworom, hormonalne.

Oprócz odizolowywania się chorych ze środowiska, do objawów depresji należy zmęczenie, apatia, bóle głowy, bezsenność, zmniejszenie masy ciała, obsesyjne myślenie, skłonności samobójcze, brak apetytu, obniżona reakcja, spowolnienie myślenia, mówienia, obniżona samoocena.

Specyficznym rodzajem depresji, występującym u kobiet jest depresja poporodowa.

Najlepszą terapią dla osoby z depresją jest terapia u psychologa, połączona z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych. Jeżeli, osoba nie jest w stanie sama zauważyć własnej choroby, to osoby z najbliższego otoczenia powinny pomóc choremu i zaprowadzić go do specjalisty.