Dławica sercowa

Dławica sercowa należy do chorób kardiologicznych, a najbardziej charakterystyczną jej oznaką są silne bóle w górnej części klatki piersiowej lub przy mostku nasilające się po wysiłku fizycznym, ale występujące też podczas snu. Atakuje przeważnie mężczyzn po 50 roku życia, ale też kobiety w okresie menopauzalnym.

choroby-sercaObjawem dławicy sercowej jest rozprzestrzeniający się od lewej części ciała ból. Promieniuje on przez żebra, ramiona, barki aż do rąk i palców dłoni. Może też rozchodzić się od strony lewej do karku, pleców, przez łopatki aż do prawego ramienia. Bólowi towarzyszą napady duszności trwające kilka sekund lub minut i równie szybko mijają. Skutkiem tych symptomów jest znacznie pogorszenie standardu życia, szczególnie pod względem samopoczucia i stanu fizycznego chorego. Dławica sercowa powoduje, że okresy bólu nie powodują zmian w akcji serca, ani w ciśnieniu krwi. Ciężki przypadek tej choroby może zakończyć się dla chorego zawałem serca.

Najczęstszą z przyczyn pojawiania się dławicy sercowej jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Powoduje ona zawężanie światła tętnicy, przez co krew pompowana do serca przepływa w małej ilości i transportuje znacznie mniej niezbędnego tlenu do serca. Innymi przyczynami są m.in. schorzenia serca typu niedomykalność zastawek, zapalenie tętnic wieńcowych lub też chwilowy skurcz tętnic wieńcowych. Jednym z czynników sprawczych dławicy sercowej są też obciążenia genetyczne, gdyż choroba ta może być dziedziczna. Także nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca oraz niezdrowy tryb życia są powodami pojawienia się dlawicy sercowej.

Objawy nie zawsze są typowe jedynie dla opisywanej tu choroby, dlatego istotne jest wykonanie szeregu badań obrazowych, aby diagnoza mogła zostać postawiona prawidłowo.

Do badań należy m.in. EKG, UKG, EKG metodą Holtera, czy elektrokardiograficzna próba wysiłkowa lub koronarografia.

Jeżeli chodzi o leczenie to głównym jego elementem jest farmakoterapia. Niezwykle ważne są badania okresowe prowadzone systematycznie, aby określić skuteczność prowadzonej terapii.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .