Drżenie rąk

Drżenie rąk, występuje zarówno u młodych osób, jak i u tych w średnim, czy w podeszłym wieku. Różnica polega jedynie na przyczynach drżenia kończyn górnych.

doktorU młodych ludzi wielokrotnie, można zaobserwować drżenie rąk na tle emocjonalnym, podczas sytuacji stresowych, może je również powodować obecność chorób układu endokrynologicznego, czy zaburzenia metaboliczne – są to jednak przypadki sporadyczne. U starszych osób, drżenie bardzo często pojawia się przy zachorowaniu na chorobę Parkinsona, możliwe jest przy chorobach móżdżku, czy chorobach struktur pnia mózgu.

W teorii medycyny, można wyróżnić cztery rodzaje drżenia rąk. Są nimi drżenie posturalne, które objawia się drżeniem kończyn górnych w określonych pozycjach ciała. Ponadto, rozróżnia się drżenie spoczynkowe, drżenie zamiarowe, gdzie drżenie pojawia się pod koniec wykonywania określonej czynności. Ostatnim, jest drżenie kinetyczne, gdzie objaw drżenia pojawia się w czasie wykonywania ruchu.

W medycynie, wyróżnia się również pojęcie chorobowe, drżenia samoistne. Pojawiają się one przed 20. rokiem życia, narastają wraz z upływem czasu, do osiągnięcia w miarę stabilnego poziomu. Pierwsza faza obejmuje drżenie rąk, następnie dołącza głowa, żuchwa. W konsekwencji, dochodzi do zaburzeń w mówieniu i trudności w rozumieniu mowy chorej osoby.

Przyczyną drżenia rąk, jest jak już wspomniano, reakcja na silne emocje zewnętrzne, sytuacje stresowe. W leczeniu takiego stanu rzeczy, pomocne jest przyjmowanie leków uspokajających o łagodnym działaniu, ziołowych, stosowanie technik relaksacyjnych, pomocnym też będzie wizyta u psychologa, który doradzi jak postępować i radzić sobie z określonym problemem.

Jeżeli, pojawiają się trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego spowodowane drżeniem górnych kończyn, lub, gdy staje się to dokuczliwe z innych przyczyn, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku, choroby Parkinsona, stosowane jest leczenie mające za zadanie wyeliminowanie przyczyny, jaką jest niski poziom dopaminy w mózgu.