Erlichioza

Erlichioza, to jedna spośród wielu chorób przenoszonych przez kleszcze.

doktorKleszcze są pośrednikami w przenoszeniu bakterii z rodzaju Ehrlicha. Głównym ich celem jest zwierzyna płowa, a człowiek zaraża się poprzez ukąszenie. Po ukąszeniu, bakteria przedostaje się do krwi, po czym wraz z nią przedostaje się do narządów ciała: nerek, serca, opon mózgowych, czy płuc. Wystąpienie objawów związane jest z zlokalizowaniem drobnoustrojów w organizmie.

Z uwagi na występowanie ludzkiej monocytarnej erlichiozy oraz ludzkiej granulocytarnej erlichiozy, wyróżnia się odmienne objawy.

Monocytarna erlichioza, objawia się bólami stawów oraz chorobowymi zmianami skórnymi w postaci rumienia. W przypadku erlichiozy granulocytarnej, występuje ogólne złe samopoczucie organizmu, podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, mięśni, brak apetytu, wymioty, nudności, kaszel, problemy z świadomością.

Jeżeli, rozwija się ciężka postać choroby, objawem jest niewydolność nerek, serca, oddechowa, problemy neurologiczne.

Rozpoznanie i postawienie prawidłowej diagnozy, może nastąpić po wykonaniu badania krwi na obecność przeciwciał skierowanych przeciw bakteriom, które są odpowiedzialne za wywołanie choroby. Drugą metodą, jest poszukiwanie kodu DNA bakterii, takie badanie można wykonać za pomocą metody PCR.

 Leczenie, polega na przyjmowaniu leków, głównie antybiotyków, z rodzaju tetracyklin.