Eunuchoidyzm

Eunuchoidyzm to choroba hormonów męskich. Źródło choroby to głównie niedobory testosteronu w organizmie, które w efekcie doprowadzają do niedorozwoju lub niedoczynności jąder. zaburzenia Rozwój choroby może mieć również wpływ zbyt mała ilość hormonów które wydziela przysadka mózgowa. Choroba, oprócz objawów zewnętrznych, wpływa również na niską samoocenę mężczyzn.

Objawami zewnętrznymi jest mała wielkość jąder męskich, ich niedorozwój. Ponadto, można zauważyć długie kończyny i nienaturalnie wysoki wzrost. U mężczyzn, chorujących na eunuchoidyzm, występuje również owłosienie typowe dla kobiet, znaczna ilość włosów na głowie, przy jednoczesnej małej ilości na reszcie ciała, brak zarostu twarzy. Obniżeniu ulega również siła mięśni, spada libido, natomiast na brzuchu, pośladkach i udach odkłada się tkanka tłuszczowa. Mężczyźni są również niepłodni.

Natężenie występowania objawów, uzależnione jest od ilości niedoboru hormonu męskiego.

Leczenie, polega głównie na podawaniu hormonów zastępczych – głównie na przyjmowaniu zewnętrznym testosteronu do końca swojego życia. Dzięki takiej terapii hormonalnej, mężczyźni mogą wykształcić cechy płciowe charakterystyczne dla ich płci.

Choroba ta wpływa negatywnie na życie seksualne mężczyzn. Wielokrotnie chorzy nie odczuwają w ogóle popędu seksualnego, a co z tym związane rezygnują z życia seksualnego.

Kolejnym następstwem choroby, jest możliwość występowania stanów depresyjnych, gdyż mężczyzn pozbawiony męskości nie czuje w pełni wartościowy. Dopełnieniem leczenia hormonalnego, jest wizyta u lekarza specjalisty, psychologa celem zapobieżenia rozwinięcia się poważniejszych chorób psychicznych.