Gigantyzm

Gigantyzm to choroba wywołana nadczynnością przedniego płata przysadki, który nadmiernie wytwarza hormon wzrostu.

lekarzZa nadmierną produkcję hormonu wzrostu obwinia się obecność guza przysadki o charakterze niezłośliwym. Innymi chorobami, które mogą przyczynić się do gigantyzmu, to: syndrom McCune – Albrighta, mnoga gruczolakowatość typu 1, nerwiakowłókniakowatość.

Gigantyzm, jest to choroba, która powstaje z młodzieńczym wieku oraz może zaatakować człowieka w dorosłym wieku. U dzieci gigantyzm powoduje nadmierny wzrost, co ma bezpośredni wpływ na narządy wewnętrzne. Natomiast człowiek dorosły, u którego zdiagnozowany zostanie gigantyzm, ma powiększone i pogrubione kości, chrząstki, tkankę łączną, przy jednoczesnej zmianie rozmiarowej narządów. Dorośli mogą zachorować mając 30. do 40. lat życia.

Oprócz wymienionych objawów, u chorych na gigantyzm można zaobserwować spóźniony okres pokwitania, zaburzenia widzenia, bóle głowy, ich szczęka ma wyraźne rysy, nadpotliwość, zaburzenia miesiączkowania, produkcja mleka z piersi, dłonie i stopy dużych rozmiarów wraz z pogrubionymi palcami, ogólne osłabienie organizmu.

Zaobserwowanie samych objawów powinno zaniepokoić i skłonić człowieka do wizyty u lekarza.

Celem postawienia prawidłowej diagnozy przeprowadza się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie pozwalające zweryfikować na jakim poziomie jest hormon wzrostu w organizmie, badanie poziomu prolaktyny.

Wówczas, gdy guz przysadki istnieje w organizmie, stosowanym zabiegiem jest jego chirurgiczne wycięcie. Istnieją jednak przypadki, w których całkowite wycięcie guza jest niemożliwe, wówczas stosowane są inne metody leczenia. Jedną z najbardziej skutecznych, jest stosowanie somatostatyny, która powoduje zmniejszenie produkcji hormonu wzrostu. Aby przywrócić normalny poziom hormonu wzrostu, stosowana jest radioterapia – ale w tym przypadku efekty można ocenić dopiero po upływie pięciu do dziesięciu lat.