Gruźlica narządu rodnego

Gruźlica narządu rodnego stanowi stan powikłania zakażenia gruźliczego i dotyczy pochwy, jajowodów i błony śluzowej macicy.

krzyzChoroba najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, choć zachorować może każda.

W medycynie, można wyróżnić dwa rodzaje chorób, gruźlicę jawną i utajoną. Jawna forma choroby objawia się poprzez bóle zlokalizowane w podbrzuszu, podwyższeniu również ulega temperatura ciała, występuje również stan zapalny otrzewnej. W przypadku tej choroby, niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, podczas, którego niezbędne jest wycięcie macicy razem z przydatkami.

Objawami utajonej formy choroby, jest niepłodność, mało obfite miesiączki, natomiast macica zostaje przekształcona na skutek zrostów w jej wnętrzu. W tym przypadku, choroba może również przebiegać bez żadnych objawów i zostać zdiagnozowana przypadkowo, przy okazji diagnozowania niepłodności. Istnieją również przypadki, kiedy to pojawiają się objawy wskazujące na stan zapalny jajników, wówczas, pojawiają się bóle miednicy, zaburzenia cyklu miesiączkowania, pojawia się również krwawienie nawet po wystąpieniu menopauzy.

Celem postawienia diagnozy i dokonania prawidłowego rozpoznania, wykonuje się badanie cytologiczne, posiew w kierunku wykrycia prątków gruźlicy. Ponadto, bada się również krew menstruacyjną, wymaz z szyjki macicy.

Dzięki tym badaniom można wykryć powstałe zwężenia, czy też całkowite zamknięcia światła w jajowodach, czy też zrosty, albo zlepy błony śluzowej, które mogą zniekształcać wygląd macicy.

Leczenie polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego podczas, którego dokonuje się usunięcia ropniaków jajnikowo – jajowodowych.