Guz chromochłonny nadnerczy

Guz chromochłonny nadnerczy to rodzaj nowotworu, który zlokalizowany jest w rdzeniu nadnerczy lub w zwojach nerwowych. Najbardziej charakterystyczną cechą, jest wydzielanie przez niego amin katecholowych (przykładowo adrenaliny).

krzyzNajbardziej podatną grupą osób, które chorują na tego rodzaju przypadłość, są osoby młode i w średnim wieku. Średnia wieku to 45 lat, z wyłączeniem przypadków, gdzie osoby posiadające predyspozycje genetyczne mogą zachorować jeszcze wcześniej.

Najczęstsze objawy guza chromochłonnego nadnerczy, to podwyższone ciśnienie tętnicze. Ma to bezpośredni związek z nadmierną produkcją adrenaliny.

Przy tej okazji, chorzy dostają bladą skórę, możliwe jest przyspieszone bicie serca, ból głowy, nadmierne pocenie się, niepokój, rozdrażnienie, drżenie rąk. Pojawienie się opisanych objawów w sposób nagły, jest cechą charakterystyczną guza chromochłonnego nadnerczy.

Celem rozpoznania choroby, należy wykonać test na istnienie metabolitów hormonów rdzenia nadnerczy w moczu i ich poziomu. W moczu następuje to poprzez zbieranie go przez całą dobę, ale można również ich poziom stwierdzić w surowicy krwi. W celach diagnostycznych, można również zastosować metody obrazowe, stosowane celem wykrycia guza. Należą do nich: badania ultrasonograficzne jamy brzusznej, które robione są w sposób rutynowy w przypadku istnienia u pacjentów nadciśnienia tętniczego. Natomiast celem dokładnego zlokalizowania guza w odniesieniu do sąsiadujących narządów, wykonywana jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Lokalizację mogą również ułatwić badania scyntygraficzne.

Najczęstszą metodą leczniczą jest zabieg chirurgiczny.