Guzkowe zapalenie tętnic

Guzkowe zapalenie tętnic jest chorobą charakteryzującą się zmianami zapalnymi w żyłach, tętnicach oraz ich odcinkową martwicą. Wszystkiemu winne jest niedokrwienie tkanek.

krzyzNajczęstszą grupą pacjentów, są ludzie pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, głównie mężczyźni.

Przyczyna choroby, do dnia dzisiejszego nie została poznana. Jednak, stan zapalny tętnic, rozpoznawalny jest u nieboszczyków, którzy przeszli chorobę posurowiczą lub byli leczeni sulfonamidami, penicyliną, tiazydami, itp.

W przebiegu choroby, można wyróżnić cztery okresy zmian naczyniowych. Ich nazwy, określa się jako: okres zmian zwyradniających, czas ostrych zmian zapalnych, czas rozwoju tkanki ziarninowej, czy okres bliznowacenia.

Objawy choroby, uzależnione są od zlokalizowania stanów zapalnych w tętnicach. Jednak, tymi które się powielają, jest podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu, objawy dotyczące zaburzeń w nerwach obwodowych i stanu zapalnego nerwów, duszność, chudnięcie, pojawia się nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, białko w moczu oraz krew.

Postawienie prawidłowej diagnozy następuje na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz wyników badań laboratoryjnych. Następnie, podejrzenia chorobowe, potwierdzane są po uzyskaniu wyniku badania mikroskopowego wycinka tkanki chorobowo zmienionej. Następnie, wykonywana jest biopsja tej tkanki.

Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest niezbędne, gdyż jeśli to nie zostanie wykonane, to pacjent umiera, z powodu niewydolności serca, nerek.

Proces leczenia, polega na przyjmowaniu sterydów nadnerczowych, leków immunosupresyjnych, leczenie nadciśnienia tętniczego.

Zabieg chirurgiczny, jest niezbędny, gdy pojawiają się powikłania krwotoczne lub zakrzepowe.