Hiperaldosteronizm

Hiperaldosteronizm to inna nazwa nadczynności kory nadnerczy.

lekarzNadnercza są parzystymi narządami, które zajmują się wydzielaniem do wnętrza hormonów – znajdują się nad nerkami. W wyniku nadczynności dochodzi do nadprodukcji aldosteronu.

Ze względu na przyczyny, źródło choroby hiperaldosteronizm, można podzielić na pierwotny i wtórny. Pierwotny, zwany jest inaczej zespołem Conna, a jako przyczynę uznaje się istnienie gruczolaka nadnerczy. Wtórna postać choroby  spowodowana jest nadmiernym działaniem układu RAA powstającego w wyniku zatrucia ciążowego, zażywaniem środków antykoncepcyjnych, zwężenia tętnicy nerkowej, wzmożonej podaży potasu oraz kilku innych przyczyn.

W obydwóch przypadkach chorób, objawy są podobne i należą do nich: wzmożone odczucie pragnienia, nadciśnienie tętnicze, oddawanie większej niż zwykle ilości moczu, ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie, ból, problemy z widzeniem, zawroty głowy, zaburzenia biochemiczne.

Rozpoznanie choroby następuje na podstawie obserwacji objawów i wyników badań laboratoryjnych. Wskazanymi przez lekarza jest wykonanie: badania surowicy krwi oraz występującego w niej stężenia potasu i sodu, usg jamy brzusznej, jej tomografia.

Leczenie polega na usunięciu guza w korze nadnerczy za pomocą operacji chirurgicznej. Możliwe jest również objawowe leczenie lekami farmakologicznymi.

Hiperaldosteronizm jest chorobą nieuleczalną, jednak cykliczne stosowanie rad lekarza specjalisty, pomaga ograniczyć występowanie objawów choroby. Jeżeli pacjent jest chory na zespół Conna mogą u niego wystąpić powikłania takie jak: niewydolność krążeniowa, niewydolność nerek, miażdżyca naczyń.