Hipereozynofilia

Hipereozynofilia, znana jest w teorii medycyny, bardziej pod nazwą zespół hipereozynofilowy i bardzo często odpowiada reakcji uczuleniowej w przypadku zakażenia organizmu pasożytami z grupy pierwotniaków, nicieni, włośni krętych, tasiemców, czy glist.

doktor2Ze względu na przyczynę wzrostu poziomu eozynofili, chorobę można podzielić na wtórną i reaktywną, pierwotną, samoistna (idiomatyczną).

Eozynofilie, które ulegają podwyższeniu, znane są również eozonocytami, granulocytami kwasochłonnymi, krwinkami kwasochłonnymi i należą do grupy krwinek białych.

Normalna, prawidłowa ilość krwinek w krwi obwodowej, wynosi około 400/ml u osoby dorosłej, i 700/ml u dzieci.

W wyniku podwyższenia eozynofilii, chorobę można podzielić na trzy stopnie natężenia. Topień łagodny, to 600 – 1500 komórek na mm3, umiarkowany – 1500 – 5000 komórek na mm3, a cieżki, to wartość powyżej 5000 komórek na mm3.

Objawy, pojawiają się w dopiero w stanie umiarkowanym choroby i dotyczą podwyższenia temperatury ciała, ogólnego osłabienia organizmu, apatii, wręcz chudnięcia.

Leczenie ciężkiej formy choroby, polega głównie na uzyskaniu obniżenia poziomu eozynofilów. Jeżeli, pacjent choruje na umiarkowaną formę, dobór leków uzależniony jest od wyników badań.