Hiperkaliemia

Hiperkaliemia, znana jest również pod nazwą hiperpotasemii, to zasadnicza przyczyna problemów z gospodarką potasową.

krzyzŹródłem hiperkaliemii, jest zbyt mała ilość przyswajania potasu, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek, problemy z wydalaniem potasu z nerek, problemy z gospodarką wodno – elektrolitową, niedobór tlenu w organizmie, hemoliza.

Najczęstszą, z form choroby, jest hiperkaliemia polekowa, która może zostać wywołana przyjmowaniem leków na nadciśnienie tętnicze.

 

Z uwagi, na wysokość stężenia potasu w surowicy krwi, można wyróżnić trzy rodzaje hiperkaliemii. Łagodna postać choroby, występuje wówczas, gdy stężenie wynosi 5,5 mmol/l. Forma choroby umiarkowana, występuje, gdy stężenie jest większe niż 6,1, a mniejsze od 7 mmol/l. Ciężka postać choroby, występuje u pacjentów, u których stężenie potasu w surowicy krwi przekracza 7 mmol/l.

Objawy hiperkaliemii, pojawiają się z reguły, dopiero w ciężkiej postaci choroby i są mało charakterystyczne. Należą do nich różne postaci upośledzenia czynności mięśni szkieletowych, ośrodkowego układu nerwowego i mięśnia sercowego. W odniesieniu do mięśnia sercowego, choroba może powodować groźne dla życia pacjenta arytmie (bradykardię i dodatkowe skurcze).

W leczeniu hiperkaliemii, niezbędnym jest pozbycie się przyczyny choroby, odstawienie leków, które powodują chorobę oraz na podawaniu preparatów powodujących zmniejszenie potasu w surowicy krwi.

Pomocnymi są wapń, glukoza w połączeniu z insuliną, wodorowęglany, leki przeczyszczające, hemodializa.