Hiperlipoproteinemie

Hiperlipoproteinemie są stanami, w wyniku których dochodzi do problemów z przemianą lipidową przy występującej równocześnie większej ilości tłuszczu we krwi. Przyczynia się to do rozwoju miażdżycy, chorób mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, bólów brzucha o napadowym charakterze, neuropatii.

krzyzWyróżnia się dwa rodzaje choroby, postać pierwotną i wtórną. Pierwotny rodzaj choroby, spowodowany jest dziedziczeniem choroby przez geny. Natomiast wtórny rodzaj choroby, jest objawem w zaburzeniach metabolicznych organizmu.

 

Widocznym objawem choroby są kępki żółte, które wyglądem przypominają guzkowate zmiany chorobowe powstałe na skórze – przyjmują one barwę żółtą.

Owe zmiany, odpowiadają za nadmierne wchłanianie lipidów i pojawić się mogą praktycznie w każdym miejscu ciała. Dosyć nietypowymi miejscami, jest skóra powiek, ścięgna mięśni.

Postawienie prawidłowej diagnozy, uzależnione jest od badań, odczytywanych w specjalistycznych laboratoriach. Ważnym jest powtórzenie owych badań w ciągu dwóch tygodni. Pokrywanie się wyników, pozwala na postawienie takiej, a nie innej diagnozy.

Badania, powinny zostać jeszcze kilkukrotnie powtórzone, w procesie leczenia i przedstawiane cyklicznie lekarzowi. Samo leczenie choroby, choć jest długotrwałe, to jednak w konsekwencji przynosi dobre efekty. W zastosowaniu są lekarstwa na obniżenie stężenia lipidów, fibraty, statyny, kwas nikotynowy, natomiast w jadłospisie powinny pojawić się produkty o niskiej zawartości tłuszczu oraz zwiększenie aktywności ruchowej.