Histiocytoza X

Histiocytowa X, to grupa chorób, które charakteryzują się dużym rozrostem histiocytów, zwanych inaczej komórkami układu odpornościowego.

doktor2To, w jaki sposób przebiega choroba, uzależnione jest od zlokalizowania przebiegu chorobowego, także, choć w mniejszym stopniu, od wieku pacjenta.

Do najbardziej charakterystycznych zmian chorobowych, należy wysypka, przyjmująca wygląd grudek, lub grudek i plam, która zlokalizowana jest za części tułowia, mostku, plecach, w pachwinach lub na głowie, tam, gdzie są włosy.

Wysypka, może przyjmować kolor czerwony lub nawet żółtobrunatny i jest pierwszym z objawów choroby. Kolejnymi, objawami, zmianami chorobowymi związanymi z histiocytową X, są ubytki w kościach. Niedobory powstające w kościach, dotyczą, głównie, kości czaszki, miednicy, kości ramieniowej, udowej.

Zmiany, które powstają, pojawiają się również w jamie ustnej, poprzez przerośniecie i rozpulchnienie dziąseł oraz zmiany owrzodzeniowe. Zmiany powstałe w jamie ustnej, są główną przyczyną wypadania zębów.

Zlokalizowanie choroby wokół płuc, może powodować zmiany w płucach przebiegające bezobjawowo lub w postaci kaszlu, duszności, sinicy.

Postawienie prawidłowej diagnozy, następuje na podstawie obecności histiocytów, które znajdują się w zeskrobinach skórnych lub tkance pobranej w procesie biopsji. Badaniem uzupełniającym, jest również badanie radiologiczne.

Leczenie, odbywa się z zastosowaniem leków cytostatycznych.