HSV

Wirus HSV należy do grupy wirusów, które pozostają w organizmie do końca życia. Osoba raz zarażona, nie ma możliwości wyleczenia.

krzyzObjawami charakterystycznymi dla wirusa HSV, są głównie zmiany powstające na zewnętrznej warstwie naskórka. Mimo, iż wirus nie znika nigdy z organizmu raz zarażonego, to jego wyleczone objawy – tak. Wirus atakuje zarażony organizm, wówczas gdy jego odporność spadnie, do tego czasu czyha w wersji utajonej. Zmiany chorobowe występują i u kobiet, i u mężczyzn, przybierając charakterystyczny wygląd pęcherzyków. Ich miejscem występowania są narządy płciowe. Kobietom atakuje wargi sromowe, łechtaczkę, pochwę i szyjkę macicy. U mężczyzn objawy zaobserwować można na napletku i trzonie prącia. Miejscami zmian chorobowych może być również odbyt.

Główną drogą zakażenia wirusem HSV, jest kontakt płciowy z osobą zarażonąWykwitom objawów towarzyszy nieprzyjemne swędzenie przeradzający się w bolesny jego objaw. Miejsce, gdzie powstaną zmiany chorobowe jest mocno zaczerwienione. Pierwszym stadium rozwoju objawów są grudki, które następnie pękają i przeradzają się w wrzody z charakterystyczną czerwoną obwódką wokół. Zmianom skórnym towarzyszy osłabienie organizmu, wyższa temperatura ciała, mogą również wystąpić problemy w oddawaniu moczu, objawiające się odczuwalnym bólem. Takie problemy trwają około dwóch tygodni. Po tym okresie objawy z organizmu ustępują, by uśpione zaatakować przy nadarzającej się sposobności.

Rozprzestrzenianie wirusa jest niezwykle szybkie. Osoba zarażona, nie musi nawet o tym wiedzieć, że jest nosicielem oraz że zaraża. Przenoszenie wirusa następuje, nie tylko wówczas gdy osoba chora ma widoczne objawy, ale także wtedy, gdy wirus jest w jej organizmie uśpiony. Jak już wspomniano wielokrotnie w tym artykule, wirusa z organizmu nie można „wypędzić”. W tych przypadkach stosowane leczenie polega na pomocy jak najszybszego pozbycia się nieprzyjemnych objawów oraz na przedłużeniu czasu pomiędzy pojawianiem się kolejnych nawrotów.

Lekami stosowanymi, są maści, kremy, których zadaniem jest działać przeciwzapalnie i wysuszająco. Gdy wirus HSV atakuje z większą siłą, wówczas wskazane zostaną przez lekarza leki doustne: acyclovir (acyklowir), amciclovir, valcyclovir.

Ponadto dieta chorego powinna być wzbogacona o witaminę B. Przyjmowaną albo w tabletkach, albo w żywności posiadającej duże jej zasoby.