Kardiomiopatia

Kardiomiopatia należy do grupy chorób serca, jednak nie można jej jednoznacznie scharakteryzować bez podziału na podstawowe typy.

choroby-sercaPierwszym z nich jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Należy do najczęściej rozpoznawanych typów tego schorzenia, a wyróżnia się nadmiernym rozszerzeniem jamy serca. Doprowadza to do zmian w czynności skurczowej serca, a dokładniej do przepompowywania przez nie mniejszej ilości krwi podczas jednego skurczu, co skutkuje pojawieniem się duszności oraz nietolerancją wysiłku fizycznego. Wywołana jest ona najczęściej przez zakażenia wirusowe, choroby tkanki łącznej, czy też nadużywanie alkoholu lub zażywanie kokainy.

Drugi typ to kardiomiopatia przerostowa, której przyczyny są głównie genetyczne. Przerośnięcie mięśniówki, które ma podczas tej choroby miejsce, skutkuje również dusznościami oraz szybkim zmęczeniem, ale też bólami w klatce piersiowej i częstymi omdleniami.

Trzeci z typów opisywanej tu choroby to kardiomiopatia restrykcyjna. Chociaż występuje ona rzadko, to również stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia chorego. Polega na zmianach w rozkurczu serca, a przez to wywołuje duszności oraz szybką męczliwość. Objawy podobne są do występujących przy zapaleniu osierdzia. Przyczyną tego typu kardiomiopatii mogą być choroby tkanki łącznej, cukrzyca lub też skutki uboczne terapii nowotworu.

Wszystkie trzy najważniejsze typy kardiomiopatii można zdiagnozować na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz szeregu badań obrazowych.

Najważniejszym z nich jest echo serca. Inne badania mają na celu wykluczenie innych chorób serca, które wykazują podobne objawy. Poprawnie postawiona diagnoza umożliwia rozpoczęcie leczenia. Powszechnie stosowana jest farmakoterapia z wykorzystaniem beta-blokerów. Inne metody to operacje chirurgiczne, jednak rokowania chorego zawsze są uzależnione od zaawansowania choroby i odpowiedniego doboru leczenia.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .