Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba przenoszona przez kleszcze, głównie te z rodziny tarczowatych.

doktorChoroba w pierwszej fazie rozwoju przebiega albo bezobjawowo, albo bez wystąpienia żadnych, charakterystycznych objawów. Kolejny etap rozwoju choroby, przebiega w postaci

Objawów grypy, charakteryzuje się bolesnością stawów, wystąpienie podwyższonej temperatury ciała, ogólnym osłabieniem organizmu, wymiotami, nudnościami, nieżytem górnych dróg oddechowych. Po wystąpieniu takich objawów, następuje około 20 dni przerwy, w której to nie występują żadne objawy. Po owym okresie, dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. W postaci cięższej choroby, diagnozuje się stan zapalny mózgu, rdzenia oraz opon mózgowo – rdzeniowych. Natomiast, łagodna forma choroby, to stan zapalny opon mózgowo – rdzeniowych.

Kleszczowe zapalenie mózgu, może skończyć się zgonem.

Jednak niekoniecznie, choć wielokrotnie grozi poważnymi powikłaniami, porażeniami i niedowładami nerwów czaszkowych i obwodowych, problemy z świadomością, skupieniem się, snem, występuje depresja, obniżenie aktywności fizycznej.

Leczenie choroby, opiera się głównie na leczeniu objawów.

Ważne jest profilaktyczne zaszczepienie się. Stosowanie szczepionek, odbywa się głównie u osób, które pracują na terenach zagrożonych obecnością kleszczy.