Kołatanie serca

Kołatanie serca nie ma w praktyce medycyny jednej definicji, gdyż mowa o nim zarówno podczas zanotowania nadmiernie szybkich uderzeń serca, jak i podczas tylko nieznacznie zmienionej akcji serca, ale odczuwanej przez osobę, jako nadczynność.

choroby-sercaNormalna częstotliwość uderzeń serca wynosi 60-100 uderzeń na minutę. Przekroczenie tak górnej, jak i dolnej wartości, jest uznawane za sytuację patologiczną i chorobową.

Kołatanie serca może być spowodowane wykonywaniem nadmiernego wysiłku fizycznego, zażywaniem różnego rodzaju używek pobudzających, narażeniem na sytuacje stresowe, niedokrwistością, stanem gorączkowym, ale też nadczynnością tarczycy, czy zaburzeniami chorobowymi rytmu serca.

Objawami podstawowymi opisywanego tu schorzenia jest ból w okolicy serca, odczuwana przyspieszona akcja serca, bóle głowy, ogólne osłabienie, czy też zaburzenia koncentracji. Odczuwanie kołatania serca może mieć miejsce w klatce piersiowej, ale też w szyi, czy gardle. Niezwykle istotne jest możliwie dokładne zapamiętywanie objawów nachodzących i przekazanie ich szczegółowo do lekarza specjalisty. Tylko to umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie procesu leczenia. Niepokojące powinny być zawroty głowy, obfite poty, przyspieszony oddech, utrata przytomności, czy też towarzyszące kołataniu wysokie ciśnienie lub gorączka.

Konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Wywiad lekarski dotyczący odczuwanych symptomów jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Dodatkowo zlecone zostają badania obrazowe, typu EKG, czy też badanie rytmu serca w warunkach szpitalnych. Specjalnymi badaniami w ocenie pracy serca są badanie EPS, echo serca i koronarografia. Potwierdzenie przyczyny kołatania serca jest krokiem ku pozbyciu się tych czynników. Ważne, aby ograniczyć spożycie napojów pobudzających oraz wykonywać ćwiczenia oddechu i relaksacyjne. Kontrola ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz odstawienie wszelkiego rodzaju używek stanowi istotny element nie tylko leczenia, ale przede wszystkim profilaktyki.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .