Kretynizm

W teorii medycyny kretynizm, zwany jest kretynizmem tarczycowym, które związane jest bezpośrednio z niedoczynnością gruczołu tarczycy powodującej niedorozwój układu nerwowego.

krzyzWówczas, gdy niedoczynność tarczycy spowodowana jest brakiem enzymu przekształcającego tyrozynę w hormony tarczycowe, przyczyną choroby jest podłoże genetyczne.

W przypadku, gdy kobieta jest w ciąży i ma poważne niedobory jodu, nie podejmuje leczenia z tego powodu, naraża dziecko na poważne, nieodwracalne w skutkach zaburzenia umysłowe. Chodzi tutaj głównie o braki powstałe w pierwszych tygodniach ciąży.

Objawami kretynizmu jest niedorozwój umysłowy dziecka, odmienna wielkość (większa) głowy dziecka, w późniejszym okresie życia dziecka, niski wzrost, powolność w wykonywaniu ruchów, senność, bełkotanie w artykułowaniu mowy. W dodatku niedobory jodu w okresie ciąży mogą być przyczyną poronień lub nawet śmierci nienarodzonego dziecka.

Ponadto osoby dorosłe chorujące na kretynizm, nie mają apetytu, posiadają skłonność do nadwagi, zaparcia, problemy trawienne, zmiany w wyglądzie zewnętrznym włosów i paznokci, spadek libido, ogólne osłabienie organizmu.

W leczeniu kretynizmu uzupełnia się braki jodu w organizmie chorego. Ponadto stosowana jest terapia hormonalna, polegająca na podawaniu hormonów syntetycznych i preparatów z gruczołu tarczowego. Zaburzenia wynikłe w czasie choroby są nieodwracalne w skutkach.