Krwotok z nosa

Błona śluzowa nosa złożona jest z sieci drobnych naczyń krwionośnych. Drobne krwawienia pochodzące z nosa mogą zdarzać się bardzo często, ich przyczyną jest zwykle zbyt mocne wydmuchanie nosa, mikrouraz. W takich przypadkach nie powinniśmy się martwić, gdyż delikatne krwawienie powinno zaraz ustąpić.

doktorJednak, jeżeli krwawienia są obfite i powtarzają się dosyć często, a przy tym są ciężkie do zatamowania, człowiek staje się pełen niepokoju.

Krwotoki z nosa o dużej obfitości mogą stać się zwiastunami naprawdę poważnych chorób: anemii, marskości wątroby, wysokiego ciśnienia krwi, białaczki, zaburzeń w krzepliwości krwi.

Jeżeli krew pojawia się przy każdorazowym wydmuchiwaniu z nosa, lecz nie jest ona krwotokiem, można wzmocnić naczynka krwionośne znajdujące się w nosie, poprzez zażywanie witaminy C lub tabletek Rutinoscorbin. Powinno to ograniczyć pojawianie się krwi na chusteczce.

Delikatne krwotoki z nosa, mogą pojawiać się u osób w młodym wieku, dzieci, u nastolatek. Takie krwotoki nie mają konkretnej przyczyny, zwane są krwawieniami idiomatycznymi. Ich główną przyczyną może być nawyk dłubania w nosie, zmiany hormonalne i dojrzewanie organizmu.

Jednak, w przypadku dziecka każdy krwotok należy sprawdzić. Jeżeli, krwawi ono tylko z jednej dziurki w nosie, dodatkowo dziwnie oddycha, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko włożyło sobie do nosa jakiś przedmiot. Nie należy wyciągać go własnoręcznie, gdyż można go wepchnąć dalej. Interwencja lekarza w takim przypadku jest niezbędną.

Przyczyną krwotoku z nosa może być również intensywny wysiłek fizyczny, wdychanie zapachów chemicznych, przykładowo w pracy, ciąża po okresie drugiego trymestru.

Jak zatamować krew lecącą z nosa? Najważniejszym jest tutaj znajomość podstawowych zasad działania, które pomogą nam opanować sytuację. W pierwszej kolejności, zalecane jest zachowanie spokoju, kolejnym jest pochylenie głowy do przodu

Wizyta u lekarza w przypadku krwotoku, jest konieczna jeżeli krwawienie ma tendencję nawracającą, a nie doszło do urazu mechanicznego, podrażnienia śluzówki nosa, czy przeziębienia organizmu. Wówczas lekarzem specjalistą będzie laryngolog, choć początkowo na pewno lekarz rodzinny. W pierwszej kolejności przeprowadzony będzie wywiad z pacjentem, a w następnej fazie trzeba zrobić niezbędne badania  celem ustalenia przyczyn.

Po określeniu powodu, następuje decyzja lekarza o podjęciu odpowiedniego leczenia mającego wyeliminować źródło krwawienia.