Łagodny rozrost prostaty

Nie jest to zmiana nowotworowa, dotyka gruczołu krokowego. Zapadają na to schorzenie mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia, natomiast wraz z wiekiem zapadalność jest coraz częstsza.

doktorTak więc łagodny rozrost prostaty ma bezpośredni związek z wiekiem mężczyzny, jak również z poziomem testosteronu.

Zależność tego schorzenia od gospodarki hormonalnej mężczyzny wiąże się z tym, że gruczoł prostaty należy do narządów moczowo – płciowych, a jego struktura jest złożona morfologicznie.

Przyczyny powstawania rozrostu nie są do końca znane, jednak lekarze twierdzą, że wzrost wydzielania hormonu dihydrotestosteronu powoduje narastanie komórek gruczołowych oraz ów przerost prostaty.

Nienowotworowa zmiana nie jest aż tak groźna dla mężczyzny, dopiero skutki przerostu, czyli między innymi zaleganie moczu, dają o sobie znać. Jakość życia chorego znacząco się obniża, gdyż z powodu związku tego narządu z układem rozrodczym, życie seksualne także traci na jakości. Dodatkowo pojawiają się problemy natury psychicznej, a więc rozdrażnienie, zniechęcenie, strach. Z tego też powodu mężczyźni odwlekają wizytę u specjalisty obawiając się najgorszej diagnozy.

Do objawów rozrostu prostaty należy przede wszystkim zmniejszenie strumienia moczu, bolesność przy oddawaniu moczu, powiększenie gruczołu krokowego, częstomocz, uczucie gwałtownego parcia na pęcherz oraz w ostateczności zatrzymanie moczu i zapalenie pęcherza moczowego. Wymienione tu objawy mogą współistnieć z inną grupą, a mianowicie z bólami okolicy krocza, jąder, czy spojenia łonowego.

Diagnoza następuje najczęściej na podstawie badania per rerum (przez odbyt), gdyż tylko wtedy lekarz ma możliwość sprawdzenia wielkości gruczołu prostaty. Dodatkowo wykonywane jest USG jamy brzusznej, aby stwierdzić stopień zalegania moczu w pęcherzu moczowym. Badaniem koniecznym jest uroflowmetia, umożliwiająca określenie objętości i szybkości przepływu strumienia moczu. Lekarze urolodzy zalecają także zbadanie poziomu PSA, czyli antygenu, który u zdrowego mężczyzny występuje jedynie w ilościach śladowych.

Wykrycie łagodnego rozrostu prostaty sprowadza konieczność podjęcia działań leczniczych. Przy niewielkim rozroście stosowane jest leczenie farmakologiczne środkami rozkurczającymi i zmniejszającymi napięcie mięśniowe pęcherza i cewki. Współcześnie stosowane są coraz częściej laseroterapia i termoterapia mikrofalowa. Natomiast przerost prostaty zaawansowany w znacznym stopniu wymaga leczenia chirurgicznego. Niestety po usunięciu pozostaje w ciele torebka gruczolaka, która może być przyczyną pojawienia się raka gruczołu krokowego. Często spotykane są powikłania łagodnego rozrostu prostaty w postaci zakażenia dróg moczowych, kamicy pęcherza moczowego, czy też niewydolności nerek.