Łagodny rozrost stercza

Inaczej przerost prostaty lub łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyczy najczęściej mężczyzn po czterdziestym roku życia, a pojawia się tym częściej, im starszy jest mężczyzna.

doktorPo sześćdziesiątym roku życia cierpi na niego połowa mężczyzn. Sporadycznie zdiagnozowana u mężczyzn przed czterdziestką. Charakterystyczne jest podczas występowania tej choroby zwężenie drogi odpływu moczu w wyniku namnażania się komórek gruczołowych w nadmiarze, a także w wyniku przerostu komórek gruczołu prostaty. Dlatego szczególnie po pięćdziesiątym roku życia niezwykle istotne jest profilaktyczne korzystanie z badań w tym kierunku, mimo, iż jest to schorzenie nienowotworowe. Niestety przerost prostaty może świadczyć, że choroba zaczyna się dopiero rozwijać, a sam w sobie staje się przyczyną dalszych dolegliwości układu moczowego.

Za całą tą sytuację odpowiedzialne są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Przysadka mózgowa, która odpowiada za wydzielanie hormonów płciowych, może w działać w nieprawidłowy sposób, przez co testosteron przenika do komórek nabłonka stercza, a dalej stymuluje namnażanie dodatkowych komórek nabłonka. Prostata zwiększa swoją objętość, a w konsekwencji naciska na cewkę moczową i zmniejsza strumień oddawanego moczu aż do jego całkowitego zatrzymania. Zaleganie moczu zwiększa ryzyko zakażenia układu moczowego lub kamicy moczowej.

Skutkami ubocznymi zaburzeń układu moczowego są problemy z układem płciowym.

Przerost gruczołu stercza może prowadzić do ograniczenia potencji, a nawet do impotencji, a więc znacząco ograniczać jakość życia mężczyzny.

Symptomy mogące uświadomić mężczyźnie pojawiający się problem to przede wszystkim uczucie intensywnego i nagłego parcia na mocz, a jednocześnie oddawanie małej ilości moczu lub bolesność podczas oddawania moczu. Do tego dochodzą wydłużenie czasu oddawania moczu, przerywany wyciek, a w ostateczności zatrzymanie moczu.

Diagnoza lekarska łagodnego rozrostu stercza rozpoczyna się zwykle od zbadania per rectum gruczołu prostaty. Dodatkowo lekarz może zlecić badania ogólne moczu, USG jamy brzusznej, czy TRUS – sondę wprowadzaną w układ moczowy. Ocenia się również strumień moczu, którego prawidłowa objętość jest oceniana na więcej niż 15 ml/s.

Leczenie łagodnego rozrostu stercza odbywa się głównie farmakologicznie, za pomocą leków.

Dzieje się tak w przypadkach nie dających silnych objawów. Do leczenia wprowadza się też leki hormonalne. Stadium zaawansowane wymaga leczenia operacyjnego, czyli zabiegu chirurgicznego w postaci wyłuszczenia gruczołu krokowego, przezcewkowej elektroresekcji gruczołu, czy użycia laseru w usuwaniu nadmiaru komórek gruczołowych. Skutkuje to polepszeniem życia pacjenta i lepszym oddawaniem moczu.