Łysienie androgenne

Łysienie androgenne, to typ łysienia najczęściej spotykany u człowieka. Najczęściej spotykany jest u mężczyzn, ale również kobietom zdarza się ta przypadłość.

lysienieObjawem zewnętrznym łysienia androgenowego u mężczyzn jest powolna utrata włosów, rozpoczynająca się od skroni. Cierpią również włosy na czubku głowy, stają się cieńsze. W konsekwencji, można zaobserwować pozostanie włosów jedynie na bokach i z tyłu głowy. Łysienie androgenowi u kobiet, następuje jako równomierne przerzedzanie się włosów na całej powierzchni – jest to typ łysienia kobiecego.

Wpływ na tego rodzaju łysienie mają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Hormony, zwane dalej androgenami pełnią dużą rolę w wypadaniu włosów. Hormony, które są odpowiedzialne za ten proces „rządzą” również rozwojem płciowym mężczyzn podczas procesu dojrzewania, u obydwóch płci regulują stopień popędu płciowego i wzrastanie włosów.
Tryb życia, ma również ogromne znaczenie na łysienie androgenowi. Życiowymi, czynnikami sprzyjającymi, są: stres, trudne warunki.
Przyczyny występowania objawów szczególnie u kobiet, należy upatrywać w hiperandrogenizmie. Jest on bezpośrednim powodem minimalizowanie mieszka włosowego, włosy są coraz krótsze, rzadsze, jaśniejsze. Istnienie takiego stanu rzeczy, może mieć bezpośredni związek z zespołem policystycznych jajników, preparatów progesteronowych zawartych w preparatach antykoncepcyjnych.
Włos przechodzi po kolei odpowiednie fazy. Początkowo katagenia, gdzie następuje zmniejszenie się procesów metabolicznych we włosie. Skutkuje to w przyszłości skróceniu i utracie kontaktu z brodawką. Faza ta może trwać nawet kilka tygodni. Kolejna faza to telogen, która kończy się wypadnięciem włosa (czas trwania, kilka miesięcy).

Rozpoznanie i postawienie prawidłowej diagnozy nie wymaga przez lekarza wykonania żadnych specjalistycznych badań.

Początkowo przeprowadzany jest wywiad z chorym na temat wypadania włosów, o jego czasie trwania, występujących przypadkach w rodzinie.
Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania i rozpoznanie przypadłości towarzyszących łysieniu androgenowemu. Tymi chorobami może być trądzik i łojotok.
Rozpoznanie łysienia androgenowego u kobiet, wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań nad ich włosami. Wykonanie trichogramu, pozwala na dokonanie oceny wyglądu korzenia włosa. Niezbędnym jest również wykonanie hormonalnych badań poziomu testosteronu, estrogenów, ferrytyny, itp.
Leczenie tej przypadłości nie jest konieczne. Wielu z mężczyzn po prostu akceptuje zmiany jakie zachodzą w ich wyglądzie, Dla osób, które chciałyby coś z tym zrobić, dostępne są środki, metody lecznicze mogące zatrzymać