Łysienie

Łysienie, bezpośrednio związane z wypadaniem włosów o różnej częstotliwości i natężeniu jest dolegliwością spotykaną u kobiet i u mężczyzn. lysienieNie ma tendencji co do okresowości występowania choroby, wszystko uzależnione jest od przyczyn łysienia i to warunkuje, czy choroba trwa długo, czy krótko.

Łysienie zwykle kojarzy się z utratą włosów na głowie, jednak nazewnictwo choroby, może obejmować również wypadanie włosów na innych okolicach ciała (kończyn, twarzy, pachwin, pach).

W teorii medycyny można rozróżnić kilka rodzajów łysienia:

  • łysienie męskie, które dotyka głównie mężczyzn, objawia się utratą włosów z obszarów skroni i czubka głowy. Całkowite wyłysienie nie jest w tym przypadku spotykane, ale przerzedzenie ich jest znaczne.
  • łysienie bliznowaciejące spowodowane jest stanem zapalnym skóry, liszajem, twardziną skóry, urazem, oparzeniem, ewentualnie napromieniowaniem.
  • łysienie występujące po porodzie – w przypadku, gdy włosy odrosną – nie ma potrzeby leczenia.
  • wyłysienie, będące następstwem przebytego tyfusa, szkarlatyny, grypy, kiły, zatruć, przyjmowania leków. 

Na rynku farmaceutycznym i kosmetycznym pojawiają się kosmetyki na porost włosów – jednak większość z nich jest bezużyteczna i ma służyć jedynie roznieceniu nadziei u pacjenta na powrót do dawnego wyglądu.

Łysienie, będące naturalnym zjawiskiem, nie wymaga leczenia. Jednak, jeżeli człowiek zauważy zmiany w ilości swoich włosów, warto wybrać się do lekarza.

Celem rozpoznania u pacjenta łysienia androgenowego, przeprowadza się z nim wywiad i bada chorego. W przypadku podejrzeń występowania łysienia plackowatego – zlecony zostanie test na obecność przeciwciał.

Leczenie, mające charakter przejściowy, zwykle mija samoistnie – bez potrzeby leczenia. Gdy występuje łysienie plackowate, stosowanymi lekami, są leki farmaceutyczne, których zadaniem jest zmniejszenie ubytku włosów.