Meninogokokowe zapalenie opon mózgowych

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych, to choroba, której przyczyną są bakterie i wirusy.

krzyzBakterie, które są przyczyną choroby, powodują na początku stan zapalny skóry, układu trawiennego, oddechowego.

Mogą również od razu przedostać się do układu krążenia, skąd potem do układu nerwowego. Następnym krokiem jest już samo wywołanie choroby.

 

Meningokokowi zapalenie opon mózgowych, objawia się poprzez ogólne osłabienie organizmu, pojawiająca się znienacka wysoka gorączka, silny ból głowy, wymioty i nudności, wrażliwość na jasne światło, bóle stawów, senność, brak orientacji. Ponadto, najbardziej charakterystyczną jest wypukła wysypka, mogąca przybierać czerwony lub fioletowy kolor. Taki kolor wysypki, może świadczyć również o zakażeniu krwią.

Od razu od pojawienia się pierwszych objawów, należy podjąć interwencję i zgłosić się do lekarza. Nie podjecie leczenia, grozi poważnymi w skutkach powikłaniami. Do takich należy możliwość uszkodzenia mózgu, powstania paraliżu, zachorowanie na gangrenę, czy głuchotę.

Postawienie diagnozy i wskazanie na meningokokowi zapalenie opon mózgowych, wymaga leczenia antybiotykami.

Obecnie w medycynie, istnieje ogólnodostępna szczepionka przeciwko meningokokom. Warto się zaszczepić, głównie z uwagi na fakt, że nawet wyleczenie choroby, może przynieść ciężkie konsekwencje.